Bankia czeka na ratunek

Hiszpański bank Bankia najprawdopodobniej zostanie uratowany przez rząd. Madryt zaoferuje własne papiery dłużne w zamian za udziały w instytucji

Aktualizacja: 18.02.2017 12:26 Publikacja: 28.05.2012 12:54

Bankia czeka na ratunek

Foto: Bloomberg

Hiszpański rząd przygotowuje się do wyciągnięcia z kłopotów banku Bankia, który w ubiegłym tygodniu zwrócił się z prośbą, o udzielenie 19 mld euro pomocy. Jak informuje agencja Reuters Madryt zaoferuje zarządowi firmy własne papiery dłużne w zamian za udziały w spółce. W ten sposób Bankia uzyska dostęp do gotówki Europejskiego Banku Centralnego, którą może pozyskać zastawiając w zamian świeżo pozyskane obligacje. Zastrzyk gotówki ma rozwiązać problemy banku, które rozpoczęły się wraz z pęknięciem bańki na hiszpańskim rynku hipotecznym w 2008 r.

Informacje o pomocy dla banku nie uspokoiły analityków. Bankia jest czwartym największym pożyczkodawcą w Hiszpanii. Nie jest też jedynym lokalnym bankiem, który potrzebuje pomocy. Zdaniem ekspertów rodzi to obawy, że kraj czeka scenariusz irlandzki, gdzie podobne problemy doprowadziły na skraj gospodarczej katastrofy i zmusiły rząd w Dublinie do wystosowania prośby o międzynarodową pomoc. Problem w tym, że kłopoty Hiszpanii są nieporównywalnie większe i nie pewności, czy Europa ma wystarczająco dużo sił, by poradzić sobie z załamaniem się czwartej gospodarki strefy euro.

Sposób ratowania Bankii ma jeszcze drugie dno. Wykorzystanie papierów dłużnych emitowanych przez Madryt zwiększy dług publiczny oraz deficyt budżetowy Hiszpanii i to wszystko w czasie, kiedy rząd kraju robi wszystko by go zmniejszyć. Obawy dodatkowo podsyca fakt, że cięcia nie przyniosły oczekiwanych skutków. Pierwotnie rząd Mariano Rajoya zakładał, że w 2012 r. uda mu się zmniejszyć poziom deficytu budżetowego do poziomu 4,4 proc. PKB. Na początku kwietnia premier przyznał jednak, że cel pozostaje poza zasięgiem jego administracji i ostatecznie deficyt będzie wyższy i wyniesie 5,8 proc. PKB. Jeśli rząd zostanie zmuszony do uruchomienia programu ratunkowego dla banków, to i te prognozy okażą się być mocno optymistyczne.

W takiej sytuacji nie dziwi fakt, że wiele osób spogląda tęsknie na EBC. Zdaniem wielu ekspertów instytucja ta powinna bardziej aktywnie wspierać europejskie banki w walce z kryzysem. Władze banku postrzegają sprawę zupełnie inaczej. Z jednej strony przypominają, że dopiero co wpompowali prawie 1 bln euro w sektor bankowy, a z drugiej informują, że przepisy krępują ich ruchy.

- Głównym problemem jest sprzeciw EBC – tłumaczy Jose Carlos Diez, ekonomista z Intermoney Valores. – To kwestia prawna. Z technicznego punktu widzenia nie ma przeszkód dla interwencji – dodaje.

Kłopoty banku Bankia mocno odbijają się na hiszpańskiej gospodarce. Koszt obsługi długu jest coraz wyższy. Rentowność hiszpańskich dziesięciolatek rośnie od kilku tygodni coraz bardziej zbliżając się do psychologicznej granicy 7 proc., a spread pomiędzy nimi, a niemieckimi bundami zwiększył się do ponad 500 punktów bazowych.

Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd
Gospodarka światowa
Wybory we Francji. Czy partia Marine Le Pen przejmie władzę? Francuzi głosują