Oferta Ryanaira pomogła akcjom Aer Lingus

Akcje irlandzkiego przewoźnika Aer Lingus zyskiwały dziś ponad 20 proc. To reakcja inwestorów na wiadomość, że Ryanair chce wykupić swego irlandzkiego konkurenta

Aktualizacja: 19.02.2017 06:33 Publikacja: 20.06.2012 13:43

Ryanair zaproponował  we wtorek 1,3 euro za akcję tanich linii Aer Lingus, wycenianych na 694 mln euro,  o 38,3 proc. więcej niż wynosiła cena akcji z wczorajszego zamknięcia.

Największy europejski tani przewoźnik chciałby mieć minimum 50 proc. udziałów swojego konkurenta. Oferta musi zostać zaaprobowana przez Komisję Europejską.

Według szefa  Ryanaira Michaela  O'Leary połączenie obu firm to najlepszy sposób aby Aer Lingus pozostał "firmą irlandzką, kierowaną z Irlandii i przynoszącą korzyści Irlandczykom i turystom odwiedzającym Szmaragdową Wyspę".

Oferta może przyczynić się do połączenia Ryanair i Aer Lingus i stworzenia silnej irlandzkiej grupy przewozowej - uważa O'Leary.

To już trzecia próba przejęcia irlandzkiego przewoźnika przez Ryanair, poprzednie były blokowane przez Komisję Europejską.

Po prywatyzacji Aer Lingus przez rząd irlandzki w 2006 r. Ryanair kupił stopniowo 29,3 proc. jego akcji i ogłosił publiczną ofertę nabycia wszystkich akcji Aer Lingus, zgłaszając KE, zgodnie z unijnym prawem o koncentracji, zamiar nabycia. W czerwcu 2007 r. KE uznała jednak, że przejęcie Aer Lingus przez Ryanair będzie niezgodne ze wspólnym rynkiem. To tę decyzję Ryanair zaskarżył do Luksemburga. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu podtrzymał decyzję Komisji Europejskiej o zakazie nabycia Aer Lingusa przez tanie linie lotnicze Ryanair.  Jednocześnie sąd zezwolił Ryanairowi na utrzymanie mniejszościowego pakietu akcji Aer Lingus.

Oferta Ryanaira jest o tyle zaskakująca, że w ubiegłym tygodniu brytyjski urząd  antymonopolowy zapowiedział, że zamierza przyjrzeć się posiadanym przez Ryanair udziałom w Aer Lingus i być może zmusi linię do ich sprzedaży.

Aer Lingus wezwał akcjonariuszy do nie przedsiębrania żadnych ruchów w związku z ofertą  Ryanaira.

Właścicielem 25 proc. akcji Aer Lingusa jest irlandzki rząd – na początku tego roku zapowiedział, że sprzeda swoje udziały.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd