Unia Europejska : 8 mld euro na walkę z bezrobociem młodych

Podczas szczytu Unii Europejskiej przywódcy krajów członkowskich uzgodnili dodatkowe fundusze na walkę z bezrobociem młodych; mają one pochodzić z przesuwania niewykorzystanych środków w ramach przyszłego budżetu UE na lata 2014–2020.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:59 Publikacja: 29.06.2013 06:00

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy zapowiedział rozpoczęcie negocjacji z Serbią

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy zapowiedział rozpoczęcie negocjacji z Serbią

Foto: Archiwum

Kraje UE będą mogły przeznaczyć na walkę z bezrobociem wśród młodych co najmniej 8 mld euro w latach 2014–2020, a nie tylko 6 mld, jak uzgodniono w lutym. Pierwsze 6 mld euro będzie skierowane w latach 2014 i 2015 do 13 krajów z regionami o bezrobociu wśród młodzieży przekraczającym 25 proc.

Dzięki tej unijnej inicjatywie osoby poniżej 25. roku życia mają otrzymywać ofertę pracy, możliwości dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły.

– Wiemy na pewno, że to jest 1 mld zł w 2014 i 1 mld zł w 2015, i (że) osiągnięto możliwość zastosowania dodatkowych instrumentów w roku 2016 – powiedział w piątek Donald Tusk. W 27 krajach UE bez pracy jest 5,6 miliona młodych ludzi.

Przywódcy państw UE zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do Unii – poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Według dyplomatów rozmowy z Belgradem mają zacząć się w styczniu 2014 roku. Jednak jeszcze w grudniu obecnego roku Rada Europejska ma potwierdzić tę decyzję w zależności od tego, czy Serbia będzie w praktyce wdrażać porozumienie o normalizacji stosunków z Kosowem.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni zaproponuje wspólny system kontrolowanej likwidacji banków w UE. Ma on za-kładać m.in. utworzenie agencji, która będzie współdecydować o tym, czy dany bank w UE powinien być zlikwidowany.

Barroso na konferencji prasowej po czwartkowo-piątkowym szczycie UE poświęconym m.in. unii bankowej zaznaczył, że dużym krokiem naprzód w jej tworzeniu są uzgodnienia ministrów w sprawie „wspólnego podejścia do postępowania z upadającymi bankami bez polegania na podatnikach". Zapowiedział, że finalne uzgodnienie tej kwestii między Parlamentem Europejskim  a ministrami powinno najpóźniej nastąpić do końca roku.

Gospodarka światowa
Jak giełdy mogą zareagować na wynik wyborów w USA?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę