Menedżerki w Wielkiej Brytanii zarabiają mniej niż mężczyźni

Mężczyźni na kierowniczych stanowiskach otrzymują dwukrotnie większe bonusy niż kobiety wykonujące porównywalnie tę samą pracę. Oznacza to, że średnio w ciągu całej kariery zawodowej mężczyźni otrzymują 141 500 funtów więcej niż kobiety.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:32 Publikacja: 20.08.2013 13:46

Dane opublikowane zostały przez Chartered Management Institute (CMI). Z raportu CMI wynika, że mężczyźni w Wielkiej Brytanii zatrudnieni na kierowniczych stanowiskach otrzymali w zeszłym roku średnio 6 442 funtów w postaci dodatków do pensji. Dla  porównania kobiety otrzymały tylko 3 029 funtów. Kobiety na stanowiskach dyrektorskich otrzymały w ostatnich 12 miesiącach 36 270 funtów, mężczyźni natomiast 63 700 funtów.

Zgromadzone dane wykazujące nierówności w płacach w brytyjskim biznesie prawdopodobnie przyczynią się do działań zmierzających do wyrównania warunków pracy i płacy. -  Rozwiązanie tego problemu na pewno przyczyni się do większej wydajności oraz poprawy dobrego samopoczucia każdego pracownika. Na co jeszcze czekamy? – pyta cytowana przez dziennik The Guardian Ann Francke, dyrektor wykonawczy CMI.

Dr Ruth Sealy, starszy researcher w Cranfield School of Management stwierdziła, że ujawnione dane nie są zaskoczeniem. - Bonusy są sposobem na dyskretne wynagradzanie pracownika. Należy postarać się, by proces ten był bardziej transparentny - powiedziała Guardianowi.

Statystycy ostrzegają, że kobiety wykonują zawody, w których wynagradzanie za pomocą bonusów nie jest stosowane.

Rząd brytyjski twierdzi, że różnica w płacach kobiet i mężczyzn zaczyna się zmniejszać.

Maria Miller, minister ds. kobiet i równości uważa, że dane CMI wyraźnie pokazały, że w świecie zatrudnienia kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn i daleko jeszcze do równości na tym polu.

- Można zauważyć, że zachodzą już zmiany w środowisku pracy, należy się cieszyć, że różnice powoli się zacierają – jednak jest jeszcze wiele do zrobienia zanim zaistnieje równość w pracy – powiedziała Guardianowi.

Rząd podjął działania w tej dziedzinie poprzez zdelegalizowanie klauzul o tajemnicy wynagrodzenia. - Dzięki temu trybunały mają podstawę prawną dzięki której zmuszą pracodawców łamiących prawo równego wynagradzania do przeprowadzania audytów. Zgłoszono również 120 firm do programu Think, Act, Report (Myśl, działaj, pisz raporty). Program ten zachęca firmy do usprawnienia procesu rekrutacji, promowania i wynagradzania kobiet - zapewniła Miller. - Wprowadzając możliwość urlopów rodzicielskich oraz ruchomego czasu pracy dla wszystkich pracowników staramy się usunąć inne przyczyny różnic w płacach wynikające z podziału zadań w rodzinie - dodała.

Duże firmy takie jak Tesco, BT, Unilever oraz międzynarodowa firma prawnicza Eversheds dołączyły do programu Think, Act, Report. W ciągu dwóch lat istnienia programu liczba firm wzrosła do 120. W listopadzie 2012 r. program zaakceptowało tylko 54 firm.

Od 2012 r. można zaobserwować wyrównanie wynagrodzenia kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych. Ostatnie dane CMI pokazały, że różnica ta spadła z 10 060 funtów do 8 502.

CMI zastrzegł jednak, że danych z 2012 i 2013 r. nie należy zestawiać bezpośrednio, ponieważ sondaże przeprowadzono na dwóch grupach po 40 000 menedżerów każda, jednak grupy te nie były identyczne.

Badania przeprowadzone na podgrupie, składającej się z 17 000 niezależnych menedżerów, którą obserwowano na przestrzeni kilku lat, pokazały, że po raz pierwszy od pięciu lat zarobki mężczyzn rosły znacznie szybciej od zarobków kobiet. Kiedy uwzględniono płace i bonusy okazało się, że wzrost w przypadku mężczyzn wyniósł 3,2 procent, a kobiet 2,8 procent.

W przypadku dyrektorów wyższego szczebla mężczyzn w okresie ostatnich 12 miesięcy zarobki wzrosły o 5,3 procenta, natomiast zarobki kobiet-dyrektorów wzrosły tylko 1,1 procenta.

Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle