Polityka premiera Abe denerwuje Amerykanów

Słabnący jen mocno wspiera japońskich producentów samochodów, więc amerykańskie koncerny oskarżają Tokio o manipulowanie walutą. To może zaszkodzić negocjacjom handlowym.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:04 Publikacja: 29.10.2013 05:00

Polityka premiera Abe denerwuje Amerykanów

Foto: GG Parkiet

Japoński koncern Toyota Motor Corp. sprzedał w trzecim kwartale ponad 2,5 mln samochodów, o 2,8 proc. więcej niż przed rokiem. Sprzedaż aut amerykańskiego koncernu General Motors w III kw. tego roku wyniosła ponad 2,4 mln, a Volkswagena ponad 2,3 mln. Toyota już drugi kwartał z rzędu sprzedawała więcej samochodów niż GM czy jakikolwiek inny producent. Analitycy spodziewają się, że spółka osiągnie w tym roku obrotowym rekordowy zysk, a do poprawy jej wyników przyczyniła się w dużym stopniu abenomika, czyli prowadząca do osłabienia jena polityka gospodarcza realizowana przez rząd Shinzo Abe oraz Bank Japonii.

Koncerny zyskują

– W ostatnich miesiącach abenomika zwiększyła sprzedaż japońskich samochodów na światowych rynkach, gdyż osłabiła jena. Ceny tych aut w USA spadły do takiego poziomu, że stały się bardziej konkurencyjne – twierdzi Yuuki Sakurai, szef funduszu Fukoku Capital Management.

Od początku 2013 r. jen osłabł o 11 proc. wobec dolara. Zanim gabinet Abe przejął władzę, japońscy eksporterzy skarżyli się, że jen jest zbyt mocny, co uderza w ich wyniki (japońska waluta była rekordowo silna w październiku 2011 r., gdy płacono nawet 75,35 jenów za dolara). Abe i jego Liberalno-Demokratyczna Partia Japonii obiecywali w kampanii wyborczej na jesieni 2012 r., że będą prowadzić politykę pobudzania wzrostu gospodarczego, walki z deflacją i osłabienia jena – od tej pory japońska waluta zaczęła tracić wobec dolara. Rząd Abe zwiększył fiskalną stymulację gospodarki, a nowe kierownictwo Banku Japonii poluzowało politykę pieniężną i wyznaczyło cel inflacyjny na 2 proc.

Skutki tych działań budzą kontrowersje wśród ekonomistów. Część z nich wskazuje na to, że Japonia wyszła z recesji i osiągnęła dość szybkie tempo wzrostu gospodarczego (0,9 proc. w drugim kwartale 2013 r.). Inni podkreślają, że luźna polityka pieniężna stwarza wiele czynników ryzyka dla rynku obligacji, a spowodowane nią osłabienie jena nie zdołało w wystarczającym stopniu pobudzić eksportu (Japonia przez 15 poprzednich miesięcy z rzędu miała negatywny bilans handlowy). Mimo to duzi eksporterzy abenomikę sobie chwalą. Indeks nastrojów dużych firm przemysłowych Tankan sięgnął w trzecim kwartale 12 pkt, czyli najwyższego poziomu od końca 2007 r. W trzecim kwartale dostawy Toyoty do USA zwiększyły się o 12 proc., dostawy Hondy o 13 proc. (do najwyższego poziomu od pięciu lat), a dostawy Subaru aż o 30 proc.

Przeszkoda dla TPP

Sukcesy japońskich koncernów na rynku amerykańskim budzą oczywiście niepokój ich konkurentów. Alan Mulally, prezes Forda, nazwał Japonię krajem, który manipuluje swoją walutą, by w nieuczciwy sposób pomóc swoim eksporterom. Amerykańscy producenci samochodów wynajęli lobbystów mających skłonić władze USA, by ostrzej traktowały Japonię w czasie negocjacji na temat Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), czyli wielkiej regionalnej strefy wolnego handlu.

Kwestie związane z przemysłem samochodowym już i tak są głównym punktem spornym w amerykańsko-japońskich negocjacjach dotyczących TPP. – Trzecia runda naszych negocjacji z Japonią przyniosła pewien postęp, ale wciąż mamy przed sobą dużo pracy, zwłaszcza w obszarze dotyczącym rynku motoryzacyjnego – przyznaje Wendy Cutler, wiceszef amerykańskiego przedstawiciela handlowego.

Trudno się spodziewać, by USA zdołały wymóc na Japonii ograniczenie polityki prowadzącej do osłabienia jena. Wszak amerykańska Rezerwa Federalna też pośrednio wspiera eksporterów z USA, osłabiając dolara za pomocą programu QE3. Ponadto Japonia skarży się na to, że w USA obowiązują zbyt wysokie cła na ciężarówki.

[email protected]

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.