Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.03.2015 14:27 Publikacja: 18.03.2015 14:27
Pablo Iglesias Turrion, sekretarz generalny Podemos od 2014 r., wykładowca akademicki, telewizyjny publicystyczny celebryta, który postanowił przekuć gniew społeczny na polityczny sukces.
Foto: AFP
Powodem, dla którego ministrowie finansów strefy euro nie palą się do mniej lub bardziej rozsądnego kompromisu z Grecją, nie jest wcale to, że nowy grecki rząd nie chce zaciskać pasa w podobnym stopniu jak próbowali to robić jego poprzednicy. Tym, co motywuje europejskie rządy do twardego stanowiska, jest obawa przed rozlaniem się po eurolandzie politycznych skutków kryzysu. Jeśli radykalnie lewicowej Syrizie udałoby się uzyskać ustępstwa w Brukseli i Frankfurcie, po podobne ulgi mogłyby się zgłosić inne kraje strefy euro, a do władzy mogłyby tam dojść siły nastawione podobnie roszczeniowo i antyestablishmentowo jak Syriza. To wyjaśnia, dlaczego do greckich propozycji kompromisu negatywnie nastawiona jest Hiszpania – kraj, w którym za kilka miesięcy może zwyciężyć w wyborach parlamentarnych podobna do Syrizy partia Podemos. Jej zwycięstwo może otworzyć nowy, groźny rozdział w niekończącej się sadze znanej jako kryzys w strefie euro.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Brak konkurencyjnej wojny o lokaty źle wróży naszym oszczędnościom w obliczu oczekiwanego spadku stóp procentowych. Można się spodziewać, że banki będą jeszcze szybciej ciąć i tak już niskie oprocentowanie depozytów.
Niemiecki urząd antymonopolowy wydał w poniedziałek zgodę na zakup przez włoską grupę UniCredit niemal 30 proc. akcji Commerzbanku, właściciela mBanku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas