Inwestorzy chętnie kupowali jej akcje, gdyż jej właściciel Lorin Meszaros to biznesmen blisko powiązany z premierem Viktorem Orbánem. Wyraźnie więc liczą, że spółka mocno skorzysta na tych polityczno-biznesowych związkach. Zwłaszcza że Meszaros jest powiązany również z holdingiem Konzum Nyrt. (właścicielem piątego pod względem wielkości banku na Węgrzech) oraz dużą spółką ubezpieczeniową CIG Pannonia.
Opus Global Nyrt. mocno przyciągnęła uwagę inwestorów w zeszłym tygodniu, ogłaszając, że wyemituje w ramach oferty prywatnej akcje warte 80 mld forintów (320 mln USD). Emisja ma sfinansować zakup udziałów w innych spółkach należących do Meszarosa. W reakcji na ogłoszenie tej transakcji, akcje Opus Global Nyrt. zyskiwały w czwartek nawet 11 proc., ale w piątek traciły prawie 3 proc. Meszaros konsoliduje swoje aktywa i zapowiada, że w tym roku akcje Opus Global powinny zaoferować inwestorom bardziej dojrzały (czyli nie aż tak szybki jak dotychczas) wzrost.
– Fundamenty i struktura kapitałowa zarówno holdingu Konzum jak i Opus Global poprawiają się w takim tempie, że po tych transakcjach, ich akcje nie będą już nadmiernie wyceniane. Realia biznesowe nadążają już za oczekiwaniami inwestorów – stwierdził Gellert Jaszai, członek zarządu Opus Global i zarazem prezes Konzum.
Zadziwiająco silny wzrost kursu akcji Opus Global i spekulacje na temat politycznych powiązań tej spółki sprawiły jednak, że część inwestorów insytucjonalnych trzymała się z dala od jej akcji. Rekomendacji dotyczących tych papierów nie wydają największe domy maklerskie na Węgrzech, zostawiając pole mniejszym graczom.
W rękach Meszarosa i jego rodziny znajduje się ponad 200 spółek. Portal internetowy Atlatszo.hu podliczył, że w latach 2010–2017 (czyli w okresie rządów partii Fidesz kierowanej przez Orbána) wygrały one publiczne przetargi opiewające łącznie na 1,56 mld euro, z czego 83 proc. pochodziło z funduszów unijnych. Meszaros jest wójtem wioski Flecsut, czyli rodzinnej miejscowości premiera Orbana. Jego majątek szacowany jest na 395 mln euro. HK