Tylko w prywatnym sektorze tej branży około 40 proc. pracowników jest przekonanych, że cyfryzacja w ciągu najbliższych dwóch lat pogorszy długoterminowe bezpieczeństwo pracy. W podobnej ankiecie przeprowadzonej przez stowarzyszenie pracodawców w 2015 r. 31 proc. respondentów spodziewało się pogorszenia sytuacji w tym zakresie. Przy czym udział spodziewających się poprawy nie zmienił się i w obu przypadkach wynosił około 25 proc.
- Wiele banków obecnie zmienia swoje modele biznesowe, a wynikiem cyfryzacji jest redukcja miejsc pracy, ale spółki tworzą też wiele nowych stanowisk, zwłaszcza na styku bankowości z informatyką – powiedział Carsten Rogge-Strang, dyrektor stowarzyszenia pracodawców prywatnych banków.
Wyjaśnił przy tym, że wiele miejsc pracy tworzonych obecnie w bankach w dużej mierze przeznaczonych jest dla specjalistów z innych dziedzin niż tradycyjna bankowość, na przykład z takich jak matematyka. – Na niektórych stanowiskach dla informatyków nie jest nawet istotne w jakiego rodzaju firmie przeprowadzają cyfryzację – dodał. Ale nie ukrywa, że tak czy owak liczba miejsc pracy w sektorze bankowym spadnie.
W niemieckich bankach prywatnych, oszczędnościowych, spółdzielczych, krajowych i rozwoju liczba miejsc pracy spadła z 774550 w 2000 r. do 586250 w 2017 r.