Niemcy. Zamówienia spadły najbardziej od lat

Niemieckie fabryki w listopadzie odnotowały spadek zamówień większy, niż prognozowano. Wartość zamówień była o 1 proc. mniejsza niż w październiku, ale w porównaniu z listopadem 2017 r. spadła aż o 4,3 proc. najbardziej od ponad sześciu lat.

Publikacja: 08.01.2019 05:00

Niemcy. Zamówienia spadły najbardziej od lat

Foto: Bloomberg

Mediana prognoz wskazywała na miesięczny spadek w listopadzie o 0,1 proc., ale o jego większej skali przesądziły wyjątkowo duże zamówienia na samoloty złożone w październiku, a także słabnąca koniunktura gospodarcza w strefie euro.

W październiku Airbus zaksięgował zamówienia na 85 samolotów, w tym od Lufthansy na 17 maszyn typu A320neo.

Natomiast zamówienia od klientów ze strefy euro spadły o 11,6 proc., najbardziej od grudnia 2008 r. i spadek ten odnotowano we wszystkich branżach, a jego skutki w sektorze dóbr inwestycyjnych były zwielokrotnione przez złożenie dużych zamówień w październiku.

Commerzbank w nocie do inwestorów napisał, że listopadowego spadku zamówień „nie należy nadinterpretować". Bundesbank nieprzerwanie wyraża przekonanie, że niemiecka gospodarka przezwycięży spowolnienie obserwowane od połowy minionego roku. Zamówienia krajowe i spoza strefy euro wzrosły,

Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że łączne zamówienia z października i listopada są o około 0,5 proc. większe od średniej dla III kwartału.

Sondaż firmy IHS Markit pokazał, że spowolnienie w niemieckim przemyśle rozprzestrzenia się na tamtejsze usługi, których wzrost w grudniu był najwolniejszy od ponad dwóch lat. Ponad połowa małych i średnich firm spodziewa się spadku PKB w tym roku w wyniku m.in. globalnego spowolnienia.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd