Pesymizm europejskich przemysłowców

Producenci z Unii Europejskiej rozpoczęli nowy rok w marnych nastrojach, bo prognozy dotyczące zarówno zamówień eksportowych jak i zatrudnienia spadły na koniec 2019 r.

Publikacja: 08.01.2020 12:46

Pesymizm europejskich przemysłowców

Foto: AFP

Najnowszy indeks nastrojów obliczany przez Komisję Europejską opublikowano kilka godzin po informacji z Niemiec o niespodziewanym spadku zamówień w tamtejszych fabrykach w listopadzie. To wprawdzie zmienna dana, ale zarazem kolejna oznaka, że największa europejska gospodarka wciąż nie może wydobyć się z największej od dekady zapaści w przemyśle.

Prognozowany o nawet 10 proc. spadek zatrudnienia w fabrykach na początku roku  pogarsza sytuację, jeśli potrwa dłużej.

Przemysł, szczególnie w Niemczech, od ponad roku przeżywa kłopoty, których przyczyn upatrywano w niepewności spowodowanej amerykańsko – chińską wojną handlową i zapowiadanym opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Bundesbank ostrzega, że największym zagrożeniem dla koniunktury w 2020 r. jest rozprzestrzenienie się problemów przemysłu na cała gospodarkę.

Indeks nastrojów obliczany przez Komisję Europejską lekko wzrósł w grudniu do 101,5 pkt ze 101,2 w listopadzie, ale głównie za sprawą poprawy koniunktury w sektorze usługowym, bo w przemyśle nastroje ponownie nieco pogorszyły się.

Zamówienia dla niemieckich fabryk spadły w listopadzie o 1,3 proc., najbardziej od lipca, podczas gdy spodziewano się ich wzrostu o 0,2 proc. O tak  znaczącym spadku przesądziło zmniejszenie wartości dużych zamówień i osłabienie zagranicznego popytu na dobra inwestycyjne, podczas gdy w segmencie artykułów konsumpcyjnych odnotowano stagnację.

Miniony rok okazał się wyjątkowo słaby dla niemieckiego przemysłu samochodowego – opoki tamtejszej gospodarki. Grupa lobbystyczna tego sektora VDA poinformowała, że w 2019 r. produkcja samochodów spadła do poziomu najniższego od 23 lat, głównie za sprawą mniejszego eksportu.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata