Nowe zagrożenia

Obecna tendencja wśród banków oraz ubezpieczycieli, którzy coraz więcej krytycznych operacji przenoszą do technologicznej chmury, stwarza zupełnie nowe zagrożenia dla rynków – twierdzą światowe organy regulacyjne i przedstawiciele banków centralnych.

Publikacja: 23.08.2021 05:00

Nowe zagrożenia

Foto: Adobestock

Oznacza to, że właśnie spółki obsługujące platformy chmurowe, jak Google, Amazon czy Microsoft, mogą okazać się dla rynków finansowych instytucjami zbyt dużymi, by upaść. – Jesteśmy dopiero u progu znaczących zmian, dlatego musimy mieć pewność, że mamy przygotowane rozwiązania odpowiednie dla skali zagrożenia – stwierdził jeden z przedstawicieli organów regulacyjnych państw G7.

Jak podkreślają przedstawiciele banków oraz spółek technologicznych, obecna sytuacja jest rozwiązaniem, z którego korzystają obie strony. Prowadzi bowiem do oferowania tańszych usług, które są bardziej odporne na hakerów i awarie. Organy regulacyjne wskazują jednak, że pojedyncza awaria w jednej spółce obsługującej platformę chmurową może doprowadzić do awarii kluczowych usług w wielu bankach i krajach, pozostawiając klientów niezdolnymi do wykonania podstawowych operacji. To z kolei może podważyć zaufanie do systemu finansowego.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata