Polski sektor przemysłowy kurczy się dwudziesty piąty miesiąc z rzędu

Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 45 pkt w maju 2024 r. z 45,9 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformował S&P Global. Sektor przemysłowy skurczył się dwudziesty piąty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższą sekwencję od rozpoczęcia badania w 1998 r.; 12-miesięczna prognoza nieznacznie się poprawiła. Presja inflacyjna w maju pozostała stłumiona.

Publikacja: 03.06.2024 10:04

Polski sektor przemysłowy kurczy się dwudziesty piąty miesiąc z rzędu

Foto: Adobe Stock

"Wskaźnik PMI polskiego sektora przemysłowego opracowany przez S&P Global spadł w maju do poziomu 45 pkt w porównaniu do odnotowanego w kwietniu poziomu 45,9 pkt, sygnalizując najszybsze pogorszenie warunków prowadzenia działalności od siedmiu miesięcy. Wskaźnik ten spadł również poniżej poziomu trendu wynoszącego 45,5 pkt od początku trwającej od maja 2022 roku sekwencji odczytów poniżej 50 pkt" - czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy wynosił 47,1 pkt.

"Na ostatni spadek głównego wskaźnika złożyły się wyniki czterech z pięciu składowych. Jedyny wyjątek stanowiły zapasy pozycji zakupionych, których spadek uległ spowolnieniu" - czytamy dalej.

W maju nastąpiły szybsze spadki wielkości produkcji, liczby nowych zamówień i zatrudnienia, podano także.

Sprzedaż eksportowa zmalała dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu (rekord badania). Tempo tego spadku było też najszybsze od października ubiegłego roku. Ankietowani wskazywali na Niemcy i Francję jako źródło spadku liczby zamówień eksportowych, wymieniono w materiale.

Również wielkość produkcji spadła w maju po raz dwudziesty piąty z rzędu, co stanowi rekord w historii badania, a tempo tego spadku było najszybsze od siedmiu miesięcy, podał S&P Global.

"W maju nastąpiła dalsza redukcja zatrudnienia. Obecna sekwencja spadkowa tego wskaźnika trwa już dwa lata, najdłużej od ponad 20 lat. Ponadto tempo spadku zatrudnienia było najszybsze od siedmiu miesięcy" - czytamy dalej.

Producenci wiązali optymizm z nowymi produktami, nowymi klientami, inwestycjami w maszyny i ożywieniem gospodarczym zarówno w kraju, jak i w całej UE. Optymizm ten był najwyższy od lutego, ale wskaźnik pozostał poniżej długoterminowego poziomu trendu (obliczanego od 2012 roku, podano także.

Jak zauważył dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence, Trevor Balchin, w maju nie wystąpiły żadne oznaki końca spowolnienia w polskim sektorze przemysłowym.

"Co więcej, produkcja, nowe zamówienia, eksport i zatrudnienie spadały w szybszym tempie niż w kwietniu. Presja cenowa pozostała stłumiona, a koszty zakupu środków produkcji i ceny produktów wzrosły tylko nieznacznie. Słabsze dane z Polski stoją w sprzeczności z najnowszymi wstępnymi danymi ze strefy euro, ponieważ produkcja przemysłowa w bloku wspólnej waluty zmierza ku stabilności" - ocenił dyrektor.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu