"Wskaźnik PMI polskiego sektora przemysłowego opracowany przez S&P Global spadł w kwietniu do poziomu 45,9 pkt w porównaniu do odnotowanego w marcu poziomu 48 pkt, sygnalizując najszybsze pogorszenie warunków prowadzenia działalności od sześciu miesięcy. Tym niemniej, wskaźnik ten utrzymał się powyżej poziomu trendu wynoszącego 45,5 pkt od początku obecnej sekwencji odczytów poniżej 50 pkt" - czytamy w komunikacie.
Konsensus rynkowy wynosił 47,8 pkt.
"Spadek wskaźnika o 2,1 pkt był największy od lipca 2022 roku i był spowodowany wynikami czterech z pięciu składowych. Subindeks produkcji pozostał bez zmian w porównaniu z marcem, ale nadal znajdował się znacznie poniżej poziomu 50 pkt" - czytamy dalej.
Popyt na polskie wyroby przemysłowe w kwietniu nadal słabł.
Nowe zamówienia spadły dwudziesty szósty miesiąc z rzędu, co jest najdłuższym spadkiem w historii, a tempo tego spadku przyspieszyło do najszybszego od stycznia. Rynki krajowe pozostały słabe, podczas gdy eksport był obciążony niższymi zamówieniami z kluczowych rynków europejskich, w tym z Niemiec, Francji i Włoch, wymieniono w materiale.