W styczniu 2024 r. wskaźnik wyniósł 1,6 pkt, co oznacza wzrost o 4,6 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca – to odczyt Barometru Nastrojów Konsumenckich GfK – An NIQ Company.
Wskaźnik pokazuje różnicę między opiniami pozytywnymi a negatywnymi. Dodatnia wartość barometru wskazuje na to, iż w danej fali badania liczba konsumentów nastawionych optymistycznie przeważa nad pesymistami, co widzieliśmy w ostatnich latach. Poprzednio dodatni odczyt barometru miał miejsce niemal cztery lata temu.
Analitycy GfK – An NIQ Company wskazują, że zmiana to głównie efekt nastawienia młodych osób, które na obecną i przyszłą sytuację finansów tak własnego gospodarstwa domowego, jak i państwa patrzą z dużym optymizmem. Na drugim biegunie znajdują się seniorzy.
– Wyjścia „na plus” oczekiwaliśmy już w grudniu ubiegłego roku. Wówczas się nie udało. Jednak w nowy rok jako konsumenci weszliśmy ze spadającą inflacją, wciąż rekordowo niskim bezrobociem i stabilizacją cen na stacjach paliw. Przy jednoczesnym braku drastycznych podwyżek podatków i kosztów energii trudno było oczekiwać innego wyniku – mówi Michał Pawelczyk, menedżer projektu w GfK – An NIQ Company. – Zaskakiwać może jedynie skala polaryzacji nastrojów między najmłodszą badaną grupą – 15–22 lata – a seniorami i osobami w średnim wieku. Starsze pokolenia, mające zupełnie inne wyzwania, koszty i doświadczenie, są zazwyczaj znacznie bardziej wstrzemięźliwe w ocenach, jednak rozdźwięk ten jest duży w ostatnich dwóch pomiarach – dodaje.
W styczniu kluczowe parametry barometru mocno się poprawiły. Największy wzrost, o niemal 9 pkt, dotyczył oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Znacznie lepiej niż w grudniu 2023 r. ocenialiśmy też obecną i przyszłą kondycję finansów całego kraju. Badani stwierdzili także, że nieco mniej doskwierają im bieżące koszty życia. Mimo to nadal 82 proc. spodziewa się, że ceny w najbliższych miesiącach nadal będą rosnąć.