Jak podał we wtorek GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, który obejmuje podmioty z co najmniej 10 pracownikami, zwiększyło się w październiku o 13 proc. rok do roku po zwyżce o 14,5 proc. we wrześniu. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści spodziewali się przeciętnie wyniku na poziomie 14,2 proc.
Tempo wzrostu płac w ostatnich miesiącach jest bardzo zmienne. W lipcu przeciętne wynagrodzenie podskoczyło aż o 15,8 proc. rok do roku, ale stało za tym sporo czynników jednorazowych, m.in. wypłaty premii w niektórych branżach oraz obniżka niższej stawki PIT, która skłaniała firmy do przesuwania wszelkich dodatków właśnie na ten miesiąc. W sierpniu wzrost płac wyraźnie opadł, potwierdzając przypuszczenia ekonomistów, że lipiec był anomalią. Ale we wrześniu, gdy większość analityków spodziewała się już stabilizacji dynamiki płac w okolicy 13 proc., ta znów podskoczyła.
Ta huśtawka to w dużej mierze efekt zmienności wynagrodzeń w górnictwie i energetyce, gdzie okresowo wypłacane są dodatki i premie. W październiku tych dodatków nie było. Przeciętne wynagrodzenie w tych sektorach wzrosło – odpowiednio – o 10,8 i 11,5 proc. rok do roku, po 24,5 i 23,2 proc. we wrześniu. Dla porównania, w przetwórstwie przemysłowym, handlu i budownictwie przeciętne uposażenie wzrosło we wrześniu o 11-12 proc. rok do roku, nieco słabiej niż miesiąc wcześniej.
Październik był już trzecim miesiącem z rzędu i piątym w tym roku, gdy wzrost przeciętnych płac nie dotrzymał kroku wzrostowi cen. Inflacja wyniosła bowiem aż 17,9 proc. rok do roku. To oznacza, że siła nabywcza przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zmalała o niemal 5 proc. rok do roku po zniżce o około 3 proc. w poprzednich dwóch miesiącach.