Troje członków Rady Polityki Pieniężnej wystąpiło z prośbą do prezesa NBP Adama Glapińskiego, aby już od listopada decyzyjne posiedzenia tego gremium znów – jak przed pandemią Covid-19 – trwały dwa dni. Na wypadek odrzucenia tej prośby członkowie RPP wnioskują o zwołanie w listopadzie dodatkowego, jednodniowego posiedzenia. Miałoby się odbyć 8 listopada, czyli dzień przed już zaplanowanym decyzyjnym posiedzeniem.
Pismo do prezesa NBP podpisali Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk i Joanna Tyrowicz, czyli członkowie RPP powołani przez Senat. Jak argumentują, w listopadzie sternicy polityki pieniężnej nie tylko muszą podjąć decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych, lecz także omówić najnowsze prognozy departamentu analiz i badań NBP (tzw. projekcję inflacji i PKB), zatwierdzić „Raport o inflacji” oraz zaopiniować projekt ustawy budżetowej na 2023 r. „Aby zapewnić adekwatną staranność RPP przy opiniowaniu projektu ustawy budżetowej na 2023 r., praca nad opinią powinna być rozłożona na dwa dni” – tłumaczą.
Na wypadek, gdyby prezes NBP odrzucił wniosek o powrót do dwudniowych posiedzeń, grupa członków RPP wnioskuje o zwołanie w listopadzie dodatkowego jednodniowego posiedzenia tego gremium. Miałoby ono być poświęcone właśnie projektowi ustawy budżetowej na 2023 r., ale też regulaminowi RPP – obecny został uchwalony przez Radę rok temu, gdy skład tego gremium był zupełnie inny, a części obecnych członków się nie podoba. Jak twierdzą, ogranicza m.in. ich kontakt z analitykami z NBP.
Wnioskując o dodatkowe posiedzenie RPP, senaccy członkowie tego organu powołują się na art. 16 ustawy o NBP, w którym zapisano, że „posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący (czyli prezes NBP – red.) co najmniej raz w miesiącu. Posiedzenie Rady może być zwołane również na pisemny wniosek co najmniej 3 członków Rady”.
O to, czy prezes przychyli się do prośby Koteckiego, Litwiniuka i Tyrowicz, zapytaliśmy biuro prasowe banku centralnego. Do czasu zamknięcia tego wydania „Parkietu” nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Od jednego z pozostałych siedmiorga członków RPP usłyszeliśmy jednak, że dwudniowe posiedzenie w listopadzie (albo dwa jednodniowe) nie jest wykluczone. Na stronie internetowej NBP w kalendarium w dwóch miejscach widnieje jednak wciąż posiedzenie tylko 9 listopada.