Wrześniowa podwyżka stóp, już 11. w trwającym od października 2021 r. cyklu, okazała się zgodna z oczekiwaniami większości ankietowanych przez „Parkiet” ekonomistów. Niespodzianek nie przyniósł też komunikat, w którym Rada Polityki Pieniężnej uzasadniła swoją środową decyzję. RPP napisała, że jej „dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej”. Sternicy polityki pieniężnej pozostawili więc sobie furtkę do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Ta furtka jest jednak tylko lekko uchylona, bo ostatnie wypowiedzi członków RPP – nawet tych, którzy uchodzą za jastrzębi – sugerują, że nie chcą oni pogłębiać spowolnienia gospodarczego, będą więc postępować ostrożniej niż dotąd.
Inflacja na drugim planie
Na rynku finansowym (w kontraktach na trzymiesięczny WIBOR) wyceniany był w środę wzrost stopy referencyjnej docelowo do około 7,25–7,5 proc. Pod koniec sierpnia, gdy ukazały się zaskakujące dane o inflacji w tym miesiącu (przyspieszyła do 16,1 proc. rok do roku, z 15,6 proc. w lipcu), wyceniany był nawet wzrost tej stopy do 7,75 proc. Ale publikowane później dane, wskazujące m.in. na recesję w polskim przemyśle, a także rosnące prawdopodobieństwo kryzysu gazowego w Europie, nieco oczekiwania na podwyżki stóp ograniczyły.
– Przed nami być może jeszcze dalszy wzrost stóp, ale w niewielkiej skali. Gospodarka hamuje i słabszy popyt będzie ograniczał presję inflacyjną – skomentował na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Według niego cykl podwyżek zakończy się w październiku, gdy stopa referencyjna NBP sięgnie 7 proc.
Taki scenariusz byłby spójny z ostatnimi wypowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego, wedle których po wakacjach możliwe są maksymalnie dwie podwyżki stopy referencyjnej NBP o 0,25 pkt proc. – W świetle wyników dzisiejszego posiedzenia RPP stopa docelowa w Polsce to najpewniej 7,00–7,25 proc. – ocenił Piotr Bartkiewicz, ekonomista z Banku Pekao. Według niego jest mało prawdopodobne, aby Rada wróciła do podwyżek na początku 2023 r., gdy inflacja prawdopodobnie chwilowo podskoczy po stabilizacji lub lekkim spadku w najbliższych miesiącach.
Czytaj więcej
Senat powołał na środowym posiedzeniu prof. Joannę Tyrowicz na członka Rady Polityki Pieniężnej. Zastąpi prof. Rafała Surę, który w lipcu zrezygnował z członkostwa w Radzie.