Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.04.2022 05:00 Publikacja: 29.04.2022 05:00
Eksperci dyskutowali m.in. o dywersyfikacji dostaw surowców.
Foto: materiały prasowe
Podczas dyskusji w szerokim ujęciu mowa była o globalnych zasobach surowców istotnych dla gospodarki i o potencjale Polski, natomiast w węższym – o surowcach energetycznych i o tym, czy Polska ma zapewnione wystarczające dostawy ropy i gazu spoza Rosji.
Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny geolog kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, wskazał na dwa aspekty. Po pierwsze, z punktu widzenia zasobów Ziemi, nie ma problemu z surowcami energetycznymi. Węgiel kamienny jest dostępny we wszystkich rejonach świata. Część złóż jest możliwa do eksploatacji nawet przez 300 lat. Bardzo szeroko dostępny jest także węgiel brunatny czy torf, który jest wykorzystywany lokalnie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
W marcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w Polsce 5,3 proc. – podał w czwartek GUS. Przez rok liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy urosła o niespełna 8 tys.
Sprzedaż detaliczna w marcu znów spadła rok do roku, wypadając ciut gorzej od średniej prognoz ekonomistów. Jednak dane nie wyglądają tak źle, jak mogłoby się wydawać.
Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 0,3 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Te dane są kolejnym wsparciem dla oczekiwań obniżki stóp procentowych przez RPP już w maju.
RPP jest nastawiona, aby obniżać stopy, ale następne dane muszą dać potwierdzenie, że pozytywne trendy trwają – mówił na początku kwietnia prezes NBP. Rada właśnie je dostała.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas