URE nie zgodził się na wprowadzenie taryfy socjalnej

Urząd Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia nowych taryf czterem przedsiębiorstwom z branży.

Aktualizacja: 07.03.2009 02:30 Publikacja: 07.03.2009 02:29

Mirosław Bieliński, prezes Energi

Mirosław Bieliński, prezes Energi

Foto: Archiwum

Chodzi o Eneę, Energę Obrót, Vattenfall Sales Poland i RWE Obrót.

– Zgadzam się, że są przesłanki do wzrostu cen energii elektrycznej, na przykład ze względu na inwestycje i konieczność poniesienia kosztów wynikających z postępującego zaostrzania wymagań ekologicznych. Ale skala uzasadnionego wzrostu jest o wiele niższa niż to, o co wnioskowały spółki – mówi Mariusz Swora, szef URE.

Najważniejsze dla rynku jest odrzucenie przez Sworę pomysłu zgłoszonego przez Energę. Spółka chciała podwyżki cen energii oraz wyodrębnienie nowej grupy taryfowej dla osób mniej zarabiających, dla której zaproponowano utrzymanie ceny energii elektrycznej na poziomie obecnie oferowanym gospodarstwom domowym.

Oznaczałoby to jednak podwyżkę stawek dla dużej części klientów indywidualnych. Rozwiązanie takie postulowane jest nie tylko przez Energę, ale również przez trzy pozostałe państwowe firmy z branży: Eneę, Tauron oraz Polską Grupę Energetyczną. Roboczo pomysł ten nazywany jest „taryfą socjalną” i jak wynika np. z niedawnych wypowiedzi premiera Donalda Tuska, może wkrótce zyskać poparcie rządu.

URE nie ujawnił, jakiej podwyżki cen dla gospodarstw domowych chciała poznańska Enea. Ta giełdowa spółka uzasadniała, że musi podnieść stawki do wysokości, która pozwoli na pokrycie planowanych kosztów zakupu energii elektrycznej na rynku. Złożyła wniosek w styczniu. URE stwierdził – jest za wcześnie, by z góry określić warunki cenowe na cały obecny rok.

Vattenfall, zdaniem URE, źle skalkulował taryfę zaproponowaną we wniosku, tak że nie spełniła ona wymogów określonych w prawie energetycznym. RWE nie dostało zgody na nową taryfę dystrybucyjną, ponieważ przyjęło taką samą cenę zakupu energii elektrycznej, jaka była przed zmianami ustawy o akcyzie – uważa urząd.

Zdaniem przedstawicieli sektora energetycznego, URE zaniża ceny prądu dla gospodarstw domowych. Zdaniem regulatora, widoczny już w Polsce kryzys powinien wpływać na ograniczenie wzrostu cen energii elektrycznej.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu