Wyrok NSA zablokuje zmiany w szpitalach?

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że uchwała rady powiatu kluczborskiego z 2005 roku o likwidacji publicznego szpitala jest nieważna.

Publikacja: 18.03.2009 00:43

Uzasadnienia do wyroku jeszcze nie ma, ale sprawa może okazać się precedensem dla obecnych i przyszłych spółek. Dziś w tej sprawie Piotr Pośpiech, starosta kluczborski, ma rozmawiać w resorcie finansów.

Szpital w Kluczborku był sztandarowym przykładem przekształcenia powiatowego szpitala w spółkę, często wykorzystywanym przez resort zdrowia. Renata Jażdż-Zaleska, prezes placówki, szefuje Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Niepublicznych Szpitali Samorządowych.

Co poszło nie tak? Decyzję o powołaniu spółki zaskarżył radny Henryk Fraszka (PiS). W kolejnych instancjach argumentował, że konstytucja gwarantuje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, która powinna być publiczna. Jego zdaniem, decyzja powiatu narusza też ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz o samorządzie powiatowym. Powiat nie spełnił wymogu, by przez trzy miesiące po decyzji radnych szpital publiczny świadczył usługi.

Po kilku odwołaniach sąd wydał wyrok unieważniający likwidację ZOZ-u w Kluczborku. Wojewódzki Sąd Administracyjny, uznał, że faktycznie naruszono konstytucyjne prawo mieszkańców powiatu do świadczeń publicznej służby zdrowia.

– NSA już wcześniej rozstrzygał takie sprawy, stwierdzając, że świadczenia zdrowotne przez samorząd można realizować poprzez zakłady w formie spółki – przypomina kluczborski starosta. Dlatego uważa, że podstawą wyroku będzie raczej niezachowanie trzymiesięcznego okresu prowadzenia szpitala publicznego. – Musimy poczekać na uzasadnienie – podkreśla.

– Nasz przykład pokazuje, że niezbędne jest doprecyzowanie przepisów. Ale podkreślamy, że wyrok NSA odnosi się wyłącznie do naszego szpitala – przekonuje Jażdż-Zaleska. Anonimowo szefowie innych spółek przyznają, że nie są tego tacy pewni. Jutro mają rozmawiać z minister zdrowia Ewą Kopacz o tzw. planie B, zachęcającym do przekształceń szpitali. Mają nadzieję, że przy okazji poznają stanowisko resortu w spra- wie wyroku NSA. Bo gdyby jego podstawą były jednak zapisy konstytucji, to z planu nic by nie zostało.

– Nie można przejść obojętnie nad wskazanym w uzasadnieniu sądu naruszeniem przepisów konstytucji. Należy to rozpatrywać na pewno szerzej niż tylko w kontekście sprawy Kluczborka – uważa Wioleta Błochowiak, wiceprezes spółki Electus, specjalizującej się w usługach finansowych dla ochrony zdrowia.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu