"W dalszym ciągu produkcja przemysłowa dostosowuje się do warunków panujących na rynkach zewnętrznych. Produkcję ograniczają także szybciej rosnące zapasy. Według resortu gospodarki, szczególnie dotkliwie problemy te dotykają producentów samochodów oraz ich kooperantów" - napisali analitycy resortu gospodarki w komentarzu do danych nt. produkcji przemysłowej w lutym.
Ich zdaniem, niższa o 14,3% r/r produkcja sprzedana przemysłu osiągnęła poziom zbliżony do oczekiwań resortu i prognozują mniejszy spadek tego wskaźnika w marcu br. - do ok. 6,0%.
"Zgodnie z szacunkami, w pierwszym kwartale spadek produkcji może przekroczyć 10,0%. Natomiast wzrost produkcji sprzedanej w pierwszym kwartale powinno wykazać budownictwo, co wraz z umiarkowanym wzrostem sektora usług rynkowych powinno pozwolić na utrzymanie dodatniego tempa wzrostu gospodarczego" - podsumowali eksperci MinGosp.
Na początku marca resort gospodarki oszacował, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku nie więcej niż 2,0% wobec 4,8% szacowanych na 2008 rok. Oficjalna prognoza budżetowa mówi o 3,7% wzrostu, ale pesymistyczny scenariusz rządowy - o 1,7%.
Według ich szacunków, produkcja sprzedana przemysłu spadnie w tym roku o ok. 2,0% wobec wzrostu o 3,5% w 2008 r. Produkcja budowlano-montażowa zwiększy się o ok. 4,0% wobec ubiegłorocznych 12,9%.