Posłowie zajmą się dziesięcioma projektami zmian w ustawach o PIT, CIT, VAT oraz ordynacji podatkowej.
Komisja „Przyjazne Państwo” przygotowała projekt zmian w PIT, zakładający podwyższenie ze 100 do 500 zł limitu nieodpłatnych świadczeń, niepodlegających opodatkowaniu. Dzięki temu firmy będą mogły zaoferować np. droższe gadżety marketingowe bez konsekwencji podatkowych. Rząd zgadza się na podwyższenie limitu, ale tylko do 200 zł.
W innym projekcie komisja proponuje rozszerzenie zwolnienia świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych z PIT. Do katalogu takich świadczeń wpisane miałyby być także bony towarowe.
Sejm rozpatrzy także projekt komisji „Przyjazne Państwo” jeszcze z września 2008 r., polegający na ułatwieniach dla osób uzyskujących dochody z najmu, dzierżawy. Będą one mogły wybrać formę opodatkowania w postaci ryczałtu, nawet jeśli przedtem uzyskały przychody np. w postaci zaliczki. Do tej pory oświadczenie o wyborze ryczałtu należało złożyć w urzędzie skarbowym najpóźniej dzień przed otrzymaniem pierwszych wpływów. Ministerstwo Finansów zgodziło się na takie zmiany.
Sejm zajmie się również senackim projektem umożliwiającym korzystanie z uprawnienia do płacenia podatku według liniowej 19-proc. stawki PIT, jeżeli dana osoba świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy i można je uznać za prowadzenie działalności gospodarczej. Obecnie nie jest to możliwe.