W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 11 (minus 10 w lutym). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw (w lutym - 16%), jej pogorszenie w obu miesiącach 26%. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"W marcu sygnalizowany jest dalszy spadek bieżącej sprzedaży. Przyszła sprzedaż oceniana jest mniej pesymistycznie niż w lutym. Pogarszają się oceny dotyczące bieżącej sytuacji finansowej, przewidywania w tym zakresie są nieco mniej pesymistyczne. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. Przedsiębiorcy planują w nieznacznie mniejszym stopniu niż przed miesiącem ograniczać ilość towarów zamawianych u dostawców" - podano w komunikacie.
GUS zaznacza, że utrzymuje się wzrost bieżących cen towarów. "Sygnalizowany jest wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Na najbliższe trzy miesiące planowany jest dalszy spadek zatrudnienia" - czytamy dalej.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury na najniższym poziomie kształtuje się dla branży pojazdy samochodowe - minus 13 (przed miesiącem minus 10). W branży żywnościowej wskaźnik wynosi minus 9 (podobnie w lutym), w branży włókno, odzież, obuwie - minus 4 (analogicznie jak w ubiegłym miesiącu). Branża gospodarstwo domowe odnotowuje największe pogorszenie wskaźnika ogólnego klimatu w stosunku do ocen z ubiegłego miesiąca (minus 7 wobec plus 8 w lutym), podał też GUS.