Sprzedaż detaliczna spadła po raz pierwszy od lat

Niższa o 1,6 proc. sprzedaż w lutym w skali roku to, zdaniem ekonomistów, efekt trudniejszej sytuacji na rynku pracy i rosnących obaw Polaków. Liczba bezrobotnych wzrośnie, bo przemysł ogranicza zamówienia

Publikacja: 25.03.2009 01:05

Sprzedaż detaliczna spadła po raz pierwszy od lat

Foto: Archiwum

W lutym po raz pierwszy od czterech lat zmniejszyła się sprzedaż detaliczna. Licząc rok do roku spadła nominalnie o 1,6 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści uważają, że to między innymi efekt pogorszenia nastrojów konsumentów. Z danych GUS wynika, że wskaźnik ufności konsumenckiej, pokazujący tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się o 25 pkt proc. i pozostaje na najniższym poziomie od 2004 r.

[srodtytul]Jest gorzej, niż zapowiadano[/srodtytul]

Sprzedaż detaliczna w lutym była mniejsza, niż wynikało to z większości prognoz. Rynek oczekiwał spadku o 1,3 proc. Wczoraj wiceminister finansów Ludwik Kotecki powiedział, że w tej sytuacji spodziewa się raczej 1,5-proc. niż 2-proc. wzrostu PKB w I kwartale 2009 r.

W ujęciu realnym sprzedaż spadła w o 2,3 proc. r./r. Ekonomiści zauważają, że nominalnie i realnie nastąpiło to po raz pierwszy od kwietnia 2005 r. Spadek sprzedaży został wygenerowany przede wszystkim przez anemiczne wzrosty sprzedaży żywności (2 proc.), mebli, RTV i AGD oraz paliw, przy zdecydowanym spadku sprzedaży samochodów (-12,3 proc.). – Gdyby nie spowodowane słabszym złotym ożywienie w handlu przygranicznym i reeksport aut do Niemiec, wyniki sprzedaży byłyby jeszcze gorsze – mówi Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku.

[srodtytul]Zaczynamy oszczędzać[/srodtytul]

GUS podał także, że już drugi miesiąc z rzędu spadają zamówienia w przemyśle. W styczniu w ujęciu rocznym zmniejszyły się o 19,2 proc. Teraz spadły o 17 proc. Z 10,5 do 10,9 proc. wzrosła stopa bezrobocia. Wszystko to powoduje, że Polacy dokładnie przyglądają się swoim budżetom. – Wydatki gospodarstw domowych są ograniczane, ale dzieje się to stopniowo.

Widać to szczególnie w tych kategoriach, w których sprzedaż zazwyczaj kurczy się w pierwszej kolejności, czyli na przykład w sektorze mebli i sprzętu RTV czy kosmetyków – mówi Monika Kurtek, starszy ekonomista Banku BPH. Jej zdaniem, o ile wzrost sprzedaży odzieży i obuwia w lutym jest efektem zakończonych w styczniu wyprzedaży, to ograniczanie innych wydatków gospodarstw domowych to efekt szybko pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.

[srodtytul]Stopy spadną?[/srodtytul]

Zdaniem Pytlarczyka, opublikowane dane zwiększają prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych na kończącym się dzisiaj posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. – Oczekujemy obniżki o 25 pkt bazowych – dodaje Pytlarczyk.

Z kolei Monika Kurtek uważa, że dane o sprzedaży nie będą miały większego wpływu na decyzję RPP.

[ramka][b]Michał Dybuła - GŁówny Ekonomista BNP Paribas

Kryzys jednaksię pogłębia[/b]

Pogarszają się nastroje konsumentów i sytuacja na rynku pracy. Rośnie bezrobocie. Te czynniki nie zachęcają do wzmożonej konsum- pcji. Dodatkowym negatywnym czynnikiem niewątpliwie jest wzrost kosztów obsługi kredytów. Trzeba również uwzględnić niższe tempo wzrostu płac. A przecież w najbliższym czasie nadejdą gorsze informacje. Przewiduję, że tempo spadku sprzedaży będzie się pogłębiać jeszcze przez sześć– dziewięć miesięcy. Sądzę, że na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej przeważą argumenty za łagodzeniem polityki pieniężnej. Myślę, że RPP obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Tworząca się luka popytowa przełoży się na spadek inflacji bazowej i w perspektywie kilku najbliższych lat może wywołać nawet ryzyko wystąpienia deflacji. Nie zmienią tego krótkoterminowe czynniki, takie jak drożejące paliwa czy osłabienie się złotego. [/ramka]

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu