Zastanów się, który telewizor kupić

Resort infrastruktury zdecydował wreszcie, na jakich odbiornikach będziemy oglądać cyfrową telewizję naziemną

Publikacja: 30.03.2009 08:16

Zastanów się, który telewizor kupić

Foto: PAP

Po kilku latach uzgodniono wreszcie, na jakich telewizorach będziemy mogli oglądać naziemną telewizję cyfrową. W specjalnym komunikacie odpowiedzialny za te ustalenia resort infrastruktury podkreśla, że konsumenci planujący zakup odbiorników już dzisiaj powinni się upewnić, czy sprzęt spełnia wymagania określone w projekcie rozporządzenia.

[srodtytul]Wygrał system MPEG4[/srodtytul]

Z projektu rozporządzenia przesłanego do notyfikacji w Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce naziemna telewizja cyfrowa będzie nadawana w systemie MPEG4. – Większość oferowanych obecnie w sprzedaży odbiorników posiada system kodowania MPEG2, więc nie spełnia kryteriów określonych w rozporządzeniu – mówi Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.

Dodaje jednak, że kampania informująca konsumentów o tym, jakie telewizory powinni kupować, ruszy najwcześniej w połowie roku, gdy Bruksela zatwierdzi projekt przesłanego jej do notyfikacji rozporządzenia. – Nie sądzę, aby KE zgłosiła znaczące uwagi do przesłanego jej dokumentu, ale z kampanią musimy zaczekać – mówi Gaj.

– Już w przyszłym tygodniu ruszy kampania informacyjna organizowana przez UKE – mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dodaje, że nie można czekać na wejście przepisów w życie, bo konsumenci cały czas kupują niewłaściwe odbiorniki. – Sama niedawno kupiłam niewłaściwy telewizor, bo sprzedawca zapewnił mnie, że sprzęt jest zaopatrzony we właściwy system kodowania – stwierdza szefowa UKE. [srodtytul]Patrz na naklejki[/srodtytul]

Krzysztof Lemiech z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji przypomina, że izba zarejestrowała własny wzór naklejki, którą będzie „znaczyć” właściwie odbiorniki. – Na razie jednak musimy czekać na rozporządzenie – mówi Lemiech. Dodaje, że nie jest też jeszcze gotowe laboratorium, w którym będą kontrolowane telewizory, a które ma być przygotowane przez Instytut Łączności. – W tej sytuacji konsument musi sam zdecydować, jaki odbiornik kupić – tłumaczy Lemiech. Jego zdaniem, nie muszą się martwić tylko ci, którzy mają dostęp do telewizji przez sieci kablowe lub satelitę.

– Jeśli jednak ktoś odbiera telewizję za pomocą anteny, to decydując się teraz na zakup telewizora powinien wybrać model z systemem MPEG4 – uważa Lemiech. Dodaje, że takich osób może być więcej, bo kto będzie chciał płacić za pakiet programów, które za darmo będą dostępne w ramach telewizji cyfrowej. – Oczywiście zawsze można będzie dokupić dekoder, ale w dobie płaskich telewizorów jego używanie może być uciążliwe – mówi Lemiech.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu