Fitch Ratings ocenia, że w tym roku PKB Polski się nie zwiększy

PKB w Polsce nie wzrośnie w 2009 r. – agencja ratingowa Fitch Ratings kolejny raz obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski.

Publikacja: 02.04.2009 01:44

Fitch Ratings ocenia, że w tym roku PKB Polski się nie zwiększy

Foto: ROL

Jeszcze na początku lutego zapowiadali 1,2-proc., a w styczniu 1,5-proc. wzrost polskiej gospodarki w bieżącym roku.

Agencja dodaje jednak, że mimo to Polska i Turcja są krajami, które w najmniejszym stopniu odczują negatywne skutki globalnego kryzysu. Jej zdaniem, już w 2010 r. PKB Polski zwiększy się o 1,5 proc. Z raportu agencji wynika, że dynamika produktu krajowego brutto największych gospodarek regionu (Rosji, Turcji, Polski i Czech) będzie wyższa od średniej i korzystnie wpłynie na wskaźnik dla całego regionu.

Fitch uważa, że najbardziej narażone na efekty recesji są natomiast gospodarki Węgier i Kazachstanu. Agencja prognozuje spadek realnego PKB krajów zaliczających się do wschodzącej Europy o 3,1 proc. Wzrostu tych gospodarek o 1,4 proc. można się spodziewać, zdaniem Fitch, dopiero w 2010 r. Oznacza to głęboką recesję w odniesieniu do 4 proc. wzrostu w tych krajach w 2008 r. oraz do średniej za poprzednie pięć lat, wynoszącej 6,8 proc. – wynika z raportu agencji.

Fitch podkreśla, że mamy do czynienia z najostrzejszą i najbardziej zsynchronizowaną recesją od kilkudziesięciu lat. Według agencji, takie czynniki jak duża otwartość gospodarek (duży udział handlu zagranicznego), dotychczasowa nierównowaga makroekonomiczna oraz uzależnienie od surowców naturalnych spowodują, że spadek PKB w państwach regionu będzie głębszy niż gdzie indziej.

Kilka dni temu swoje prognozy wzrostu gospodarczego polskiej gospodarki zweryfikował Bank Światowy. Uznał, że nasze PKB wzrośnie w 2009 roku o 0,5 procent. Jeszcze w lutym zapowiadał wzrost na poziomie 2 procent. Także zdaniem tej instytucji finansowej mamy obecnie do czynienia z jedną najbardziej dotkliwych globalnych recesji we współczesnej historii.

Bardziej optymistyczny jest resort finansów, który przygotowując harmonogram realizacji budżetu założył, że PKB wzrośnie o 1,7 proc.NBP przewiduje 1,1-procentowy wzrost. Prezes Sławomir Skrzypek powiedział jednak we wtorek, że może on być mniejszy.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu