Dobre miejsce do inwestowania

Polska to dziś dobre miejsce do inwestowania – uważa Amerykańska Izba Handlowa w Polsce.

Publikacja: 07.04.2009 01:27

Według organizacji, rząd może wykorzystać czas światowego kryzysu gospodarczego do tego, by uczynić polską gospodarkę jeszcze bardziej konkurencyjną. W tym celu należy przyspieszyć prywatyzację, usprawnić działanie sądów gospodarczych, poprawić stan infrastruktury oraz zliberalizować kodeks pracy.

Według prezesa Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Romana Rewalda, szczególnie ważnym elementem poprawy klimatu inwestycyjnego w Polsce jest promocja kraju za granicą. – Polska potrzebuje silnej, wyspecjalizowanej służby dyplomatycznej, zdolnej do zainteresowania środowisk biznesowych na świecie – powiedział Rewald na poniedziałkowej konferencji prasowej.

W jego opinii, Polska powinna bardziej zdecydowanie ubiegać się o udział w G20 (szczyt 19 dużych krajów i Unii Europejskiej odbył się w minionym tygodniu). Według Izby, już same zabiegi Polski o znalezienie się w tej grupie byłyby istotnym sygnałem dla zagranicznych inwestorów i przyciągnęłyby ich do Polski.

W ubiegłym tygodniu o tym, że Polska awansowała w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej informowała Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa. Z przeprowadzonego przez nią badania wynika, że dla zagranicznych inwestorów Polska jest obecnie najlepszym miejscem do lokowania produkcji w całym regionie Europy Środkowej.

Według Amerykańskiej Izby Handlowej, by skutecznie walczyć z kryzysem, Polska powinna powołać pełnomocnika rządu ds. kryzysu. – Powinien on być wyposażony w kompetencje dające możliwości rzeczywistych i sprawnych działań – powiedział Roman Rewald.

Jego zdaniem, Polska uzyskałaby większą wiarygodność wśród inwestorów, gdyby wszystkie siły polityczne porozumiały się w sprawie jak najszybszego wprowadzenia euro w Polsce.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu