Rostowski: największe wahania złotego Polska ma już za sobą

Swoje największe wahania złoty może mieć już za sobą, a dostęp do linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) może pomóc w jego ustabilizowaniu, co pozwoli na spełnienie jednego z kluczowych warunków wejścia do przedsionka strefy euro, systemu ERM-2, uważa minister finansów Jacek Rostowski

Publikacja: 15.04.2009 11:38

Rząd chce przyjąć euro w 2012 roku. Aby tego dokonać Polska chciała w połowie 2009 roku wejść do ERM-2, w którym oceniana będzie stabilność waluty. W reakcji na znaczne wahania złotego rząd oświadczył jednak, że nie będzie się trzymał uparcie daty wejścia do ERM-2, lecz ustali warunki, od których spełnienia uzależni przystąpienie do systemu.

Od lata minionego roku, kiedy złoty ustanowił rekord siły, polska waluta straciła 25 procent. Od czasu kiedy w lutym 2009 roku złoty testował najniższy poziom w historii, polska waluta zyskała 15 procent. W ramach ERM-2 waluta kraju kandydującego do wejścia do strefy euro może wahać się o maksymalnie plus minus 15 procent od parytetu.

- Mam nadzieję - powiedział w środę minister pytany w radio Tok FM, czy największe wahania złotego Polska ma już za sobą.

- (Jeśli chodzi o przystąpienie do ERM-2) to zawsze, od początku stawialiśmy dwa warunki - pierwszy to względna stabilizacja kursu złotego. (...) Tu ten dostęp (do linii kredytowej) powinien pomóc - powiedział Rostowski.

Rząd podał we wtorek, że jako drugi po Meksyku zwrócił się do MFW o dostęp do nowego instrumentu oferowanego dla krajów o wysokiej wiarygodności. Linia kredytowa opiewać ma na 20,5 miliarda dolarów.

- Myślę, że przystąpienie do linii kredytowej (Międzynarodowego Funduszu Walutowego) powinno nam bardzo znacząco pomóc w tym zakresie (stabilizacji złotego) - powiedział Rostowski.

Minister finansów nie odpowiedział na pytanie, czy Polska wejdzie do ERM-2 przed wakacjami.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu