Winiecki, Rzońca i Hausner do RPP

Jerzy Hausner, którego kandydatura pojawiła się dopiero w czwartek, zajmie w nowej Radzie Polityki Pieniężnej miejsce, jakie szykowano dla Leszka Pawłowicza

Publikacja: 19.12.2009 08:47

Senat wybierze do Rady Polityki Pieniężnej nowej kadencji skonfliktowanego z prezesem NBP ekonomistę

Senat wybierze do Rady Polityki Pieniężnej nowej kadencji skonfliktowanego z prezesem NBP ekonomistę Jana Winieckiego, a także Andrzeja Rzońcę, bliskiego współpracownika Leszka Balcerowicza i byłego wicepremiera Jerzego Hausnera.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Platforma Obywatelska zaprezentowała w piątek swoje oficjalne kandydatury do Rady Polityki Pieniężnej z Senatu. Ze względu na to, że PO ma w wyższej izbie parlamentu zdecydowaną przewagę, jest praktycznie pewne, że te osoby wejdą do nowej RPP. Na kogo zdecydowała się PO?

[srodtytul]Hausner za Pawłowicza[/srodtytul]

Za największą niespodziankę można uznać wybór Jerzego Hausnera, ministra pracy i gospodarki w rządach Sojuszu Lewicy Demokratycznej.– Ta kandydatura pokazuje, że jako klub parlamentarny jesteśmy otwarci i widzimy sens w szerszym porozumieniu – przekonywał dziennikarzy Grzegorz Schetyna, szef Klubu Parlamentarnego PO. – Nie wszystko musi być podporządkowane partyjnej polityce.

Zaskoczeniem dla ekonomistów okazała się nie tyle kandydatura Hausnera (dzień wcześniej nieoficjalnie informował o niej Reuters), ile to, czyje miejsce „zajął” twórca poprzedniego planu reformy finansów publicznych z 2003 r.

Okazało się, że do RPP nie wejdzie uznawany za jednego z najpewniejszych kandydatów Leszek Pawłowicz, profesor Gdańskiej Akademii Bankowej. Pawłowicz jest uważany za jednego z największych specjalistów od sektora bankowego wśród krajowych naukowców. Na jego korzyść miało przemawiać również to, że wywodzi się ze środowiska ekonomistów z Wybrzeża.

[srodtytul]Winiecki kontra Skrzypek[/srodtytul]

Oprócz Hausnera kandydatami PO do RPP z Senatu są Jan Winiecki, założyciel Towarzystwa Ekonomistów Polskich i doradca ekonomiczny WestLB Bank Polska, oraz Andrzej Rzońca, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, bliski współpracownik Leszka Balcerowicza, byłego ministra finansów i prezesa Narodowego Banku Polskiego.– Cały ten zestaw gwarantuje dobre prowadzenie polityki pieniężnej – powiedział Marek Rocki, przewodniczący klubu senatorów PO.

W przypadku Jana Winieckiego, problemem może okazać się jego spór ze Sławomirem Skrzypkiem, szefem banku centralnego i przewodniczącym RPP. Winiecki przegrał w pierwszej instancji proces karny wytoczony mu po tym, jak w felietonie do lokalnej prasy zarzucił Skrzypkowi brak wykształcenia potrzebnego do pełnienia funkcji prezesa NBP. Obecny kandydat do RPP przegrał ten proces w pierwszej instancji. Jeśli wyrok się uprawomocni, nie będzie mógł pełnić funkcji w Radzie, bo zgodnie z ustawą o NBP, „organy uprawnione do powołania członka Rady odwołują go w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa”.

Co na to PO? – Mamy nadzieję, że sprawa wyjaśni się dobrze dla profesora Winieckiego – stwierdził Grzegorz Schetyna. Dodał, że liczy na to, iż współpraca Winieckiego i Skrzypka będzie się układała dobrze.

[srodtytul]Pozostają formalności[/srodtytul]

Piątkowe wskazanie kandydatów Platformy z Senatu praktycznie zamyka sprawę wyboru tych członków RPP, którzy są powoływani przez parlament. Wiadomo, że z Sejmu do Rady wejdą Andrzej Bratkowski, były wiceprezes NBP, Anna Zielińska-Głębocka, posłanka PO, Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Formalnie kandydatów czekają jeszcze przesłuchania na forum Komisji Finansów Publicznych w Sejmie i jej odpowiednika w Senacie oraz głosowanie posłów i senatorów. W Sejmie kontrkandydatami dla osób zgłoszonych przez koalicję PO i PSL są zaproponowany przez PiS Andrzej Kaźmierczak ze Szkoły Głównej Handlowej, członek Rady Naukowej przy zarządzie NBP, oraz Krzysztof Jajuga z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (także członek Rady Naukowej NBP) – kandydat SLD.Najpóźniej za kilka tygodni trzech członków RPP wskaże prezydent Lech Kaczyński.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu