Nowa wicepremier i sześciu ministrów

Donald Tusk zrekonstruował swój gabinet. Największym zaskoczeniem jest przyszły minister finansów – Mateusz Szczurek.

Aktualizacja: 21.11.2013 06:26 Publikacja: 21.11.2013 05:00

Elżbieta Bieńkowska

Elżbieta Bieńkowska

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Elżbieta Bieńkowska pokieruje, jako wicepremier, nowym resortem – Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, które powstaje z połączenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Nowe osoby w rządzie to: Andrzej Biernat – Ministerstwo Sportu, Maciej H. Grabowski – Ministerstwo Środowiska, Joanna Kluzik-Rostkowska – Ministerstwo Edukacji Narodowej, Lena Kolarska-Bobińska – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Mateusz Szczurek – Ministerstwo Finansów, Rafał Trzaskowski – Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Jaki to będzie rząd?

Donald Tusk zaznaczył, że chodzi o wzrost po kryzysie oraz zagospodarowanie środków unijnych. – Przed nami stoi wielka szansa związana ze środkami europejskimi oraz w związku z tym, że recesja nas ominęła. To jest szansa na kolejny skok rozwojowy i do tego potrzeba nowej energii – podkreślił.

– Obejmuję resort transportu, który był od lat dobrze zarządzany. Przed nami ogromna szansa na wykorzystanie kolejnych środków europejskich. Chcemy, żeby w 2020 roku Polska była krajem konkurencyjnym. Żeby to osiągnąć, musimy zrobić kolejny krok infrastrukturalny – powiedziała Elżbieta Bieńkowska.

Nowo-stary skład rządu budzi mieszane uczucia wśród komentatorów różnej proweniencji. Widać to na Twitterze. – Wizerunkowo na pewno lepszy zestaw od poprzedniego. Pytanie o nowe plany i program – to Ryszard Petru. Ale już Jarosław Gowin jest sarkastyczny: Faktycznym autorem rekonstrukcji jest JKB – schował się za plecami swoich wysłanników (Grabowski, Szczurek) – napisał. Wielu opinii, zwłaszcza internautów, nie wypada przytaczać ze względu na wulgaryzmy. Niewiadomą jest na pewno nowy minister finansów.

Finanse bez reform

Sam Szczurek o swoich priorytetach mówił wczoraj lakonicznie. – Moim zadaniem jest umożliwienie skoku rozwojowego Polski. Zapewnienie, by ten skok nie był krótkotrwały, nie był skokiem w przepaść – stwierdził. Obok wspierania wzrostu gospodarczego jako priorytet wymienił też utrzymanie bezpieczeństwa finansów publicznych. .

Jednym z głównym kryteriów, jakie przyjął premier przy wyborze nowego ministra finansów, był niewątpliwie jego stosunek do zmian w OFE. Szczurek nie jest zwolennikiem samej idei OFE, ale, jak mówią jego koledzy z rynku, nie popierał w pełni radykalnych pomysłów Jacka Rostowskiego. W niedawnym wywiadzie dla TV Republika Szczurek pytany o to, czy po forsowanych przez rząd zmianach wybrałby OFE czy ZUS, odpowiedział: Ja na pewno wybiorę OFE. To dlatego były poseł PO Jacek Żalek, „ćwierknął": Mateusz Szczurek mówił we wrześniu, że wybrałby OFE. Co zaproponuje Polakom nowy minister finansów?

Mimo to ekonomiści nie sądzą, aby Szczurek o przetrwanie funduszy walczył. – Nie było możliwości, żeby bez akceptacji dla zmian w OFE i budżetu na przyszły rok Mateusz Szczurek otrzymał nominację na to stanowisko – mówi Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu. Nie spodziewa się też, że nowy minister finansów zaproponuje ambitne reformy strukturalne, które poprawią kondycję finansów publicznych. – Takie zmiany muszą mieć poparcie polityczne. Szczurek nie jest politykiem, jest ekspertem, wynajętym na dwa lata, którego zadaniem jest doprowadzenie do końca bieżących projektów rządu i dopięcie reszty przed wyborami w 2015 r. – mówi Jankowiak. Podobnego zdania jest były minister finansów Mirosław Gronicki, a także politycy opozycyjni.

[email protected]

Elżbieta Bieńkowska, wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju

Absolwentka filologii orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz podyplomowe studia MBA SGH. Przez całą karierę zawodową związana z wdrażaniem funduszy europejskich. Minister rozwoju regionalnego od 2007 r.

Maciej H. Grabowski, minister środowiska

Doktor ekonomii (Uniwersytet Gdański) oraz inżynier nawigator (Wyższa Szkoła Morska w Gdyni). Przez 18 lat w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, od 1991 r. jako wiceprezes. Od 2008 r. w Ministerstwie Finansów jako podsekretarz stanu, od lutego br. główny rzecznik dyscypliny finansów publicznych.

Mateusz Szczurek, minister finansów

Doktor ekonomii University of Sussex. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1997–2011 ekonomista ING Barings, potem główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Od 2011 był głównym ekonomistą ING Group na Europę Środkową i Wschodnią.

Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji

Absolwent Kolegium Europejskiego w Natolinie, a także Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Oxford University oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem. Od 2009 r. poseł do Parlamentu Europejskiego.

Gospodarka krajowa
Trudny czerwiec w polskim przemyśle
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce. GUS podał najnowsze dane
Gospodarka krajowa
S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski
Gospodarka krajowa
GUS o nowych zamówieniach w przemyśle w maju
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka krajowa
Jak bolesne dla Polaków może być wychodzenie z nadmiernego deficytu
Gospodarka krajowa
Gigantyczna dziura w NFZ. Wzrosną obciążenia czy dług?