Nowa wicepremier i sześciu ministrów

Donald Tusk zrekonstruował swój gabinet. Największym zaskoczeniem jest przyszły minister finansów – Mateusz Szczurek.

Aktualizacja: 21.11.2013 06:26 Publikacja: 21.11.2013 05:00

Elżbieta Bieńkowska

Elżbieta Bieńkowska

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Elżbieta Bieńkowska pokieruje, jako wicepremier, nowym resortem – Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, które powstaje z połączenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Nowe osoby w rządzie to: Andrzej Biernat – Ministerstwo Sportu, Maciej H. Grabowski – Ministerstwo Środowiska, Joanna Kluzik-Rostkowska – Ministerstwo Edukacji Narodowej, Lena Kolarska-Bobińska – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Mateusz Szczurek – Ministerstwo Finansów, Rafał Trzaskowski – Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Jaki to będzie rząd?

Donald Tusk zaznaczył, że chodzi o wzrost po kryzysie oraz zagospodarowanie środków unijnych. – Przed nami stoi wielka szansa związana ze środkami europejskimi oraz w związku z tym, że recesja nas ominęła. To jest szansa na kolejny skok rozwojowy i do tego potrzeba nowej energii – podkreślił.

– Obejmuję resort transportu, który był od lat dobrze zarządzany. Przed nami ogromna szansa na wykorzystanie kolejnych środków europejskich. Chcemy, żeby w 2020 roku Polska była krajem konkurencyjnym. Żeby to osiągnąć, musimy zrobić kolejny krok infrastrukturalny – powiedziała Elżbieta Bieńkowska.

Nowo-stary skład rządu budzi mieszane uczucia wśród komentatorów różnej proweniencji. Widać to na Twitterze. – Wizerunkowo na pewno lepszy zestaw od poprzedniego. Pytanie o nowe plany i program – to Ryszard Petru. Ale już Jarosław Gowin jest sarkastyczny: Faktycznym autorem rekonstrukcji jest JKB – schował się za plecami swoich wysłanników (Grabowski, Szczurek) – napisał. Wielu opinii, zwłaszcza internautów, nie wypada przytaczać ze względu na wulgaryzmy. Niewiadomą jest na pewno nowy minister finansów.

Finanse bez reform

Sam Szczurek o swoich priorytetach mówił wczoraj lakonicznie. – Moim zadaniem jest umożliwienie skoku rozwojowego Polski. Zapewnienie, by ten skok nie był krótkotrwały, nie był skokiem w przepaść – stwierdził. Obok wspierania wzrostu gospodarczego jako priorytet wymienił też utrzymanie bezpieczeństwa finansów publicznych. .

Jednym z głównym kryteriów, jakie przyjął premier przy wyborze nowego ministra finansów, był niewątpliwie jego stosunek do zmian w OFE. Szczurek nie jest zwolennikiem samej idei OFE, ale, jak mówią jego koledzy z rynku, nie popierał w pełni radykalnych pomysłów Jacka Rostowskiego. W niedawnym wywiadzie dla TV Republika Szczurek pytany o to, czy po forsowanych przez rząd zmianach wybrałby OFE czy ZUS, odpowiedział: Ja na pewno wybiorę OFE. To dlatego były poseł PO Jacek Żalek, „ćwierknął": Mateusz Szczurek mówił we wrześniu, że wybrałby OFE. Co zaproponuje Polakom nowy minister finansów?

Mimo to ekonomiści nie sądzą, aby Szczurek o przetrwanie funduszy walczył. – Nie było możliwości, żeby bez akceptacji dla zmian w OFE i budżetu na przyszły rok Mateusz Szczurek otrzymał nominację na to stanowisko – mówi Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu. Nie spodziewa się też, że nowy minister finansów zaproponuje ambitne reformy strukturalne, które poprawią kondycję finansów publicznych. – Takie zmiany muszą mieć poparcie polityczne. Szczurek nie jest politykiem, jest ekspertem, wynajętym na dwa lata, którego zadaniem jest doprowadzenie do końca bieżących projektów rządu i dopięcie reszty przed wyborami w 2015 r. – mówi Jankowiak. Podobnego zdania jest były minister finansów Mirosław Gronicki, a także politycy opozycyjni.

[email protected]

Elżbieta Bieńkowska, wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju

Absolwentka filologii orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz podyplomowe studia MBA SGH. Przez całą karierę zawodową związana z wdrażaniem funduszy europejskich. Minister rozwoju regionalnego od 2007 r.

Maciej H. Grabowski, minister środowiska

Doktor ekonomii (Uniwersytet Gdański) oraz inżynier nawigator (Wyższa Szkoła Morska w Gdyni). Przez 18 lat w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, od 1991 r. jako wiceprezes. Od 2008 r. w Ministerstwie Finansów jako podsekretarz stanu, od lutego br. główny rzecznik dyscypliny finansów publicznych.

Mateusz Szczurek, minister finansów

Doktor ekonomii University of Sussex. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1997–2011 ekonomista ING Barings, potem główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Od 2011 był głównym ekonomistą ING Group na Europę Środkową i Wschodnią.

Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji

Absolwent Kolegium Europejskiego w Natolinie, a także Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Oxford University oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem. Od 2009 r. poseł do Parlamentu Europejskiego.

Gospodarka krajowa
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka krajowa
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami
Gospodarka krajowa
Inflacja nie daje o sobie zapomnieć
Gospodarka krajowa
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka krajowa
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce na tegorocznych maksimach, czyli „co by było, gdyby”