Ograniczyć wydatki!

Kluczowym wyzwaniem dla Polski jest potrzeba ograniczenia wydatków w 2015 roku, w sytuacji gdy jednocześnie trzeba tworzyć podstawy dla inwestycji finansowanych przez Unię Europejską, ocenia kandydat na stanowisko ministra finansów.

Publikacja: 23.11.2013 08:23

Mateusz Szczurek, nowy minister finansów

Mateusz Szczurek, nowy minister finansów

Foto: Archiwum

– Czas na wydawanie jest wtedy, kiedy wzrost jest rozczarowujący, a nie wtedy, kiedy wzrost i zatrudnienie odbijają – powiedział Mateusz Szczurek agencji Bloomberg. – Było to zasadą polityki prowadzonej przez obecnego ministra finansów i zdecydowanie wierzę, że to właściwa polityka – stwierdził.

Szczurek ocenił, że rządowe prognozy wzrostu gospodarczego na 2014 rok są dość konserwatywne.

– Zakładają stałą poprawę popytu krajowego i 2,5-procentowy wzrost. To powinno pozwolić na ustabilizowanie stopy bezrobocia, choć nadal pozostaje dość znaczny, niewykorzystany potencjał w gospodarce – powiedział. – Z tego powodu wątpię, aby inflacja znalazła się blisko celu banku centralnego – dodał.

Szczurek powiedział też, że nie przewiduje istotnych zmian w projekcie budżetu na przyszły rok oraz w zakresie ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych. – Rząd przedstawił oba dokumenty. Nie przewiduję istotnych zmian w żadnym z nich – powiedział.

– Nie należę do żadnej partii politycznej, więc za mojej kadencji z całą pewnością będzie więcej finansów i mniej polityki – dodał nowy minister finansów.

Tymczasem ekonomiści banku Morgan Stanley, którzy roszady w polskim rządzie oceniają jako neutralne, uważają, że osoba nowego ministra finansów gwarantuje, że zmiana na tym stanowisku będzie przyjazna rynkom.

– Mateusz Szczurek nie jest politykiem, ale jako 38-letni ekonomista, który pracował na rynkach finansowych, wydaje się gwarantować, że zmiana będzie przyjazna rynkom – stwierdzili w raporcie. Oceniają, że obecnie premier Donald Tusk potrzebuje apolitycznego ministra finansów.

– Być może brak doświadczenia w polityce uczyni Szczurka bardziej zależnym od Tuska, ale naszym zdaniem to jest dokładnie to, czego premier chciał przed wyborami w 2015 r. – napisali.

– Ponadto nie ma żadnych wielkich reform na horyzoncie, dlatego ekonomista z dobrymi kwalifikacjami i bez celów politycznych wydaje się nam dokładnie tym, kogo Tusk teraz potrzebuje – uważają ekonomiści banku Morgan Stanley.

Na dobrą współpracę z nowym ministrem finansów liczą polskie władze monetarne. – Kandydaturę Mateusza Szczurka oceniam pozytywnie, to dobra kandydatura. Przed nowym ministrem będzie dużo wyzwań, ale z nadzieją patrzę na jego przyszłe działania, biorąc pod uwagę jego doświadczenie. Liczę na jego dobrą współpracę z RPP – powiedziała Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

Gospodarka krajowa
Stopa bezrobocia w marcu spadła. Blisko 830 tys. zarejestrowanych bezrobotnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Efekt Wielkanocy. Późniejsze święta odbiły się czkawką w danych
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna w dół. Kolejne dane GUS wspierające nadzieję na cięcie stóp
Gospodarka krajowa
Dane z gospodarki uskrzydlą gołębie w RPP
Gospodarka krajowa
Rekordowo wysoki deficyt w 2024 r.
Gospodarka krajowa
Dostrzegam dużo większą pewność siebie polskich przedsiębiorców