Sprawdził on, jak wysoka jest zależność pomiędzy zatrudnieniem w firmach a tym, czy przedsiębiorcy wskazują zatory na barierę rozwojową. – Niższy popyt na pracę ogranicza presję płacową – mówi ekonomista i dodaje, że korelacja jest jeszcze wyższa w przypadku wskaźnika koniunktury dotyczącego opóźnień w płatnościach za wykonane roboty budowlano-montażowe liczonego przez GUS oraz rocznej dynamiki wynagrodzeń w budownictwie. – Wynosi ona w przypadku płac ponad 83 proc., a w przypadku zatrudnienia ponad 76 proc. – wylicza Borowski. Obliczenie wskaźnika korelacji pokazuje jak dane zjawiska na siebie wpływają, nie pokazuje zaś tempa hamowania podwyżek czy zatrudnienia.
Ekonomista przypomina, że wydłużający się czas oczekiwania na zapłatę (ponad 40 dni, jak podał ostatnio NBP w firmach średnich i dużych, i 90 dni, jak wynika z majowej ankiety przeprowadzonej przez BCC) to niekiedy efekt polityki finansowej firm, które finansują się kredytem kupieckim.
– Gdyby udało się zmniejszyć problem zatorów miałoby to pozytywny wpływ na wzrost płac – uważa Borowski. Roczna dynamika realnego funduszu płac w tym kwartale będzie najprawdopodobniej najniższa od początku 2010 roku, a to oznacza, że nieco wolniej (bo w 2-proc. tempie) będzie rosła dynamika konsumpcji prywatne (wobec 2,1 proc. w I kw.).
– W maju zapytaliśmy firmy, czy zatory są dla nich problemem. Większość (66 proc.) przyznała, że tak, bo zwiększa się pula przeterminowanych płatności – mówi Wojciech Warski, ekspert BCC. I dodaje, że 42 proc. ankietowanych wskazało na ograniczenia płac i zatrudnienia jako konsekwencje problemów z nierzetelnymi kontrahentami.
Podobnie wynika z Indeksu należności polskich przedsiębiorstw prowadzonego przez Krakowy Rejestr Długów. Firmy borykające się z problemami finansowymi związanymi z zatorami nie decydują się na inwestycje, nie zwiększają zatrudnienia. Najpierw stopują płace, a dopiero potem decydują się na obniżanie marż.