II dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy

W Krynicy-Zdrój trwa XXV Forum Ekonomiczne.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:37 Publikacja: 09.09.2015 12:27

Andrzej Czerwiński, minister skarbu

Andrzej Czerwiński, minister skarbu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

- Interesy Skarbu Państwa są długoterminowe i często wymykają się z reguł ekonomicznych. To jest ogromne wyzwanie dla menedżerów spółek energetycznych. Ale trzeba umieć pogodzić ze sobą ogień z wodą, by potrzebne dla kraju inwestycje miały ekonomiczny sens – powiedział natomiast Marek Woszczyk, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Węgiel podstawą polskiej energetyki jeszcze przez wiele lat

- Naszym głównym celem jest to, by zwiększenie udziału w miksie energetycznym odnawialnych źródeł energii w jak najmniejszym stopniu obciążało odbiorców energii – powiedział Andrzej Czerwiński, minister skarbu na panelu poświęconym rynkowi energii.

Przypomniał, że Polska przyjęła na siebie zobowiązania zwiększenia udziału oze w krajowym systemie i teraz realizuje ten cel. Polski rząd nie chce jednak powtórzyć niemieckiego scenariusza. – Widzieliśmy, jak obciążenie zobowiązaniami dotyczącymi oze wpływało na stopniowy wzrost cen energii w Niemczech. Za wysoki udział energii odnawialnej w systemie niemieckim zapłacili więc odbiorcy – dodał Czerwiński.

www.forum-ekonomiczne.pl

W jego ocenie polska ustawa o oze stworzyła też korzystne warunki dla rozwoju małych instalacji prosumenckich. – To metoda na poprawę systemu elektroenergetycznego w kraju i osiągnięcie wymogów stawianych przez Komisję Europejską – skwitował Czerwiński.

Minister skarbu zaznaczył, że rząd chce stworzyć takie warunki inwestowania w nowe moce, by każdy inwestor w perspektywie wielu lat wiedział co go czeka i na jakich zasadach może lokować swój kapitał. – Każdy inwestor powinien mieć dobry procent zwrotu nakładów inwestycyjnych, a realizowane projekty były zgodne ze strategią energetyczną państwa – zaznaczył Czerwiński. Zapewnił też, że podstawą polskiej energetyki jeszcze przez wiele lat będzie węgiel.

Zmiana struktury geograficznej eksportu

Polski biznes skoncentrował się na krajach Unii Europejskiej. Wysyłamy nasze towary głównie za naszą zachodnią granicę dokąd trafia aż 78 proc. naszego eksportu. Takie uzależnienie jest bardzo niebezpieczne, bowiem w momencie dekoniunktury chociażby na Zachodzie, nasza wymiana handlowa będzie poddana bardzo silnej presji – mówił w Krynicy podczas Śniadania z „Rzeczpospolitą" wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Tąpnięcie w niemieckiej gospodarce na poziomie 1 proc. przekłada się mniej więcej na obniżenie naszego PKB o 3 proc. Tak silne jest ekonomiczne powiązanie naszego kraju z Niemcami – dodał. Dlatego jego zdaniem musimy zdywersyfikować nasz koszyk ekspansji handlowej. - Nadrzędnym zadaniem jest zmiana tej struktury geograficznej eksportu. Do roku 2020, najpóźniej 2025 musimy połowę wartości naszego eksportu generować z nowych rynków, a połowę do krajów Unii Europejskiej – zaznaczył wicepremier.

Rozpoczęte we wtorek jubileuszowe XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju potrwa do czwartku. Motto tegorocznej konferencji brzmi "Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości". W sesji inauguracyjnej wzięli udział m.in. prezydenci Polski, Chorwacji i Macedonii. Organizatorzy szacują, że w tegorocznym Forum weźmie udział 3 tys. osób.

Gospodarka krajowa
Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Kiepskie wieści dla kredytobiorców
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka krajowa
Trudny czerwiec w polskim przemyśle
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce. GUS podał najnowsze dane
Gospodarka krajowa
S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski
Gospodarka krajowa
GUS o nowych zamówieniach w przemyśle w maju
Gospodarka krajowa
Jak bolesne dla Polaków może być wychodzenie z nadmiernego deficytu