Co piąty Polak wyda 500 Plus na bieżące potrzeby

Wprawdzie największa część chce przeznaczyć pieniądze na zajęcia pozalekcyjne dziecka i naukę języków obcych lub odkładać na jego przyszłość, to sporo trafi także na potrzeby całej rodziny.

Publikacja: 17.07.2019 12:45

Co piąty Polak wyda 500 Plus na bieżące potrzeby

Foto: Adobestock

Prawie połowa ankietowanych złożyła już wnioski w ramach programu Rodzina 500 plus. – wynika z badania przeprowadzonego w pierwszych dniach lipca przez Santander Consumer Bank wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym. 53 proc. z badanych ma to w planach, choć jeszcze nie podjęli odpowiednich działań. Co ciekawe, 3 proc. rodziców nie ma zamiaru korzystać z tego programu.

Czytaj także: Ile dziś warte jest 500+? Inflacja zjadła jego sporą część

Z początkiem lipca Polacy ruszyli składać wnioski o wypłatę świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus, po raz pierwszy na nowych zasadach. Zgodnie z ustawą, prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do skończenia 18 lat, również jedynacy, bez względu na wysokość dochodów rodziny. Według informacji podchodzących z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, do 9 lipca Polacy złożyli już 1,71 mln wniosków o przyznanie 500 plus na pierwsze dziecko.

- Badanie pokazuje wyraźnie, że Polacy, bez względu na liczbę dzieci, status majątkowy, czy miejsce zamieszkania, chętnie sięgają po wsparcie z rządowego programu, tym bardziej teraz, kiedy jego zakres został znacząco rozszerzony - mówi Agnieszka Kociemska, zastępca dyrektora pionu kredytów konsumenckich Santander Consumer Banku.

Pieniądze z programu 500 plus zasilą budżety domowe w znacznie większej niż dotychczas liczbie rodzin. Z badania Santander Consumer Banku wynika, że największy odsetek rodziców przeznaczy je na zajęcia pozalekcyjne dziecka lub naukę języków obcych (ponad 42 proc.). Niewiele mniej chce odłożyć te pieniądze na przyszłość dziecka (ponad 40 proc.). To dwie odpowiedzi, które wskazywane są najczęściej - niemal w każdej grupie wiekowej czy społecznej i wśród osób o bardzo różnym statusie majątkowym.

Co piąty pytany wskazał, że pieniądze z programu będzie przeznaczał na bieżące potrzeby całej rodziny, niekoniecznie tylko dziecka. Taka odpowiedź szczególnie popularna była w rodzinach wielodzietnych (wskazała na nią co czwarta osoba posiadająca co najmniej trójkę dzieci).

W dalszej kolejności odpowiadano, że kwoty te zostaną przeznaczone na wakacje i podróże (22 proc.) oraz wycieczki szkolne lub tzw. zielone szkoły (niemal 18 proc.). Niecałe 15 proc. rodziców, otrzymane środki wyda na zajęcia sportowe dziecka, a 13 proc. na ubrania. Badanie pokazuje, że rodzice niechętnie przeznaczają dofinansowanie z programu na rzeczy związane z rozrywką – zaledwie 4 proc. z nich za otrzymane w ramach programu pieniądze ma zamiar kupić komputer lub laptop, a zaledwie 0,5 proc. zabawki.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych rozmów. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa rodziców dzieci w wieku szkolnym (7-18 lat). Próba n=1000.

Gospodarka krajowa
Trudny czerwiec w polskim przemyśle
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce. GUS podał najnowsze dane
Gospodarka krajowa
S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski
Gospodarka krajowa
GUS o nowych zamówieniach w przemyśle w maju
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka krajowa
Jak bolesne dla Polaków może być wychodzenie z nadmiernego deficytu
Gospodarka krajowa
Gigantyczna dziura w NFZ. Wzrosną obciążenia czy dług?