500 Plus. Polskie rodziny oddają w PIT mniej niż otrzymują

Polska należy do nielicznych państw, w których przeciętna rodzina z dziećmi otrzymuje od państwa więcej niż oddaje w podatkach dochodowych. Rozszerzenie programu 500+ na każde dziecko jeszcze to wsparcie rodzin zwiększy.

Publikacja: 27.08.2019 13:50

500 Plus. Polskie rodziny oddają w PIT mniej niż otrzymują

Foto: 123RF

Foto: oecd

Stopa podatku dochodowego netto, tzn. po uwzględnieniu wszelkich ulg i transferów socjalnych, dla statystycznej polskiej rodziny z dwójką dzieci jest ujemna, podczas gdy średnio w krajach z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynosi blisko 15 proc.

Na zjawisko to zwrócił uwagę niemiecki dziennik „Die Welt". Jego wyliczenia przywołał na Twitterze dr hab. Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Według obliczeń „Die Welt", opierających się na danych OECD, stopa PIT w ujęciu netto dla rodziny z dwójką dzieci i jedną osobą pracującą wynosi w Polsce -5 proc. dochodów brutto. W żadnym innym spośród 16 krajów OECD, które dziennik wziął pod lupę, wskaźnik ten nie jest poniżej zera. Niski jest w Irlandii (około 2 proc.) i Chile (7 proc.). Najwyższe podatki w ujęciu netto rodziny płacą z kolei w Holandii i Danii (blisko 24 proc. dochodów brutto).

Co ciekawe, w przypadku singla stopa PIT w ujęciu netto wynosi w Polsce 25 proc., co jest wynikiem bliskim średniej dla państw OECD.

W praktyce stopa PIT zależy od dochodów gospodarstw domowych. „Die Wielt" nie podaje szczegółowo, jakie założenia przyjął na potrzeby swojej analizy. Z danych OECD wynika jednak, że w przypadku, gdy dochód jedynego żywiciela czteroosobowej rodziny jest na poziomie krajowej średniej, to stopa PIT w Polsce wynosi aż -9 proc. dochodu brutto, w porównaniu do około 5 proc. średnio w OECD. Gdy ten jedyny żywiciel zarabia dwukrotność krajowej pensji, stopa PIT jest w Polsce zerowa, a średnio w OECD wynosi 17,3 proc.

Pięcioosobowa rodzina, w której pracują dwie osoby, przy czym jedna ma pensję na poziomie średniej krajowej, druga zaś na poziomie 70 proc. tej średniej, odda państwu z tytułu PIT 2331 zł, ale otrzyma 12 tys. zł z tytułu 500+. W rezultacie stopa jej opodatkowania wynosi -10 proc. dochodu brutto.

To, że polskie rodziny oddają w PIT mniej niż otrzymują od państwa to oczywiście konsekwencja programu 500+. Dane OECD dotyczą 2018 r., gdy świadczenie nie było uniwersalne: na pierwsze dziecko przysługiwało tylko w rodzinach o niskich dochodach. Po rozszerzeniu programu na każde dziecko wsparcie państwa dla rodzin jeszcze się zwiększy.

Z drugiej strony, zestawienie, którego dokonał „Die Welt", nie uwzględnia składek na ubezpieczenia społeczne. Gdyby te składki uwzględnić w obciążeniach fiskalnych rodzin, to stopa ich opodatkowania jest dodatnia także w Polsce. Kolejną komplikacją jest podatek VAT, który w większym stopniu obciąża rodziny niż singli.

Gospodarka krajowa
Koalicyjny rząd zadłuża się w zawrotnym tempie
Gospodarka krajowa
Prezydentura Donalda Trumpa minimalnie zagraża Polsce
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Spadek inflacji bazowej nie przekonał RPP
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa mocno spadła. Pomógł m.in. program Aktywny Rodzic