Stabilny rynek pracy

W lutym stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na poziomie 6,5 proc., wbrew szacunkom Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wedle których lekko wzrosła. Jest duża szansa, że w tym roku wyższa już nie będzie.

Publikacja: 24.03.2021 04:03

Stabilny rynek pracy

Foto: Adobestock

Opublikowane we wtorek dane GUS, choć różnią się od szacunku resortu pracy, są zgodne z oczekiwaniami większości ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet". Wpisują się też w dotychczasowy trend. W ujęciu rok do roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła o 1 pkt proc., tak jak w poprzednich miesiącach.

Choć nie wpłynęło to na stopę bezrobocia, liczba zarejestrowanych w urzędach pracy osób bezrobotnych poszła w górę. Wyniosła blisko 1,1 mln, o 9 tys. więcej niż w styczniu. Zwykle w lutym liczba bezrobotnych nieznacznie malała. – Luty br. był miesiącem poluzowania pandemicznych restrykcji w gospodarce, co pomogło odtworzyć sporo miejsc pracy, jednakże negatywnym czynnikiem, który zaważył na liczbie bezrobotnych, były warunki pogodowe, które uniemożliwiały wykonywanie wielu prac budowlanych – tłumaczy Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Według niej stopa bezrobocia zakończy rok w okolicy 6,6 proc., choć – jak podkreśla – na sytuację na rynku pracy wpływał będzie wciąż trudny do przewidzenia rozwój sytuacji epidemicznej.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu