Optymistyczny piątek na światowych rynkach. Europa zyskuje pomimo słabych PMI

Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach.

Publikacja: 22.11.2024 17:40

Optymistyczny piątek na światowych rynkach. Europa zyskuje pomimo słabych PMI

Foto: Adobe Stock

Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu. 

Na giełdach europejskich również obserwujemy zdecydowane wzrosty, pomimo obaw o eskalację wojny w Ukrainie. Optymizm na Starym Kontynencie wynika w dużej mierze z oczekiwań rynków wobec trajektorii polityki monetarnej EBC, które uległy drastycznej zmianie po publikacji dzisiejszych, alarmujących danych PMI. Pierwszy raz od początku roku mamy do czynienia z kurczeniem się zarówno przemysłu, jak i usług, co w połączeniu ze stabilnymi oczekiwaniami inflacyjnymi oraz będącym już w celu wskaźnikiem HICP są dla rynków wyraźnym sygnałem, że EBC powinien wejść w bardziej zdecydowany cykl obniżek. Najlepiej obrazuje to rynek pieniężny, który jeszcze na początku tygodnia był w zasadzie pewny grudniowej obniżki stóp o 25 pb, zaś na chwilę obecną daje aż 60% szans na podwójne, 50-punktowe cięcie. Pośród indeksów najwięcej zyskuje brytyjski FTSE 100 (+1,37%), następnie niemiecki DAX (+0,76%), polski WIG20 (+0,74%), francuski CAC40 (+0,48%) czy włoski FTSE MIB (+0,46%). 

Wśród blue chipów na GPW, na szczycie zysków znajduje się Cyfrowy Polsat (+5,38%), wciąż na fali środowych wyników za III kwartał, które istotnie przekroczyły konsensus PAP, zamykając tydzień z imponujący wzrostem rzędu 14,7%. Na drugim miejscu mamy LPP (+4,64%), a zaraz potem Alior (+2,9%) i mBank (+2,75%). Największymi przegranymi dzisiejszej sesją są z kolei Pepco (-1,48%), PKN Orlen (-0,78%) oraz Budimex (-0,74%). 

Uwagę inwestorów przyciągnęło dzisiaj głównie PZU. Największy w Europie Środkowo-Wschodniej ubezpieczyciel odnotował w III kwartale zysk rzędu 1,21 mld złotych, przewyższając oczekiwania analityków pomimo 20-procentowego wzrostu wypłat odszkodowań w związku z letnimi powodziami. Dużym sukcesem okazała się efektywna reasekuryzacja (zabezpieczenie się przez ubezpieczyciela), która pozwoliła ograniczyć koszty wypłat i zabezpieczyć stabilność finansową spółki.

Aleksander Jabłoński

Giełda
Dywidendowa dychotomia
Giełda
Świąteczna konsolidacja
Giełda
Wall Street żegna się z korektą. Słabsze dane nie straszne indeksom?
Giełda
Ubogie święta na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Giełda
Przewaga zieleni na GPW. Ostatnia szansa na optymalizację podatkową
Giełda
Niedźwiedzie na GPW nie zapadają w zimowy sen