Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek. Ruchy te widać m.in. w sektorze modowym, który traci dziś ok. 1,6%. Również spółki związane z materiałami i surowcami mocno tracą, podążając za spadającymi cenami surowców. Na polskim rynku najlepiej sentyment ten ukazuje KGHM, który zanotował dziś przecenę o ponad 9%.
Na amerykańskim rynku widać dziś lekką zadyszkę po powyborczym rajdzie. Indeksy wstrzymały dynamiczne wzrosty, pozostając w okolicach cen zamknięcia z poprzedniej sesji. Tesla notuje dziś wyraźniejszą korektę, tracąc ok. 3%. Tym samym jest to pierwsza spadkowa sesja spółki od wyborów w USA.
Na sytuację i sentyment rynkowy nie może narzekać MicroStrategy, które na fali nowych historycznych rekordów Bitcoina ustanowiło nowe ATH, przebijając poziom 340 $. Spółka tym samym notowana jest na wyższych poziomach niż za czasów bańki dotcomów. Od wyborów w USA spółka wzrosła o ponad 45%.
Swoje wyniki pokazało Shopify, które przebiło oczekiwania konsensusu rynkowego i zaraportowało wzrost przychodów wynoszący 26%. Tym samym spółka utrzymała 6 kwartał z rzędu dynamikę przychodów wyższą od 25% (przy wyłączeniu przychodów z segmentu logistyki). Na 4Q24 spółka przewiduje utrzymanie się tak wysokich dynamik w ujęciu r/r. Od początku roku spółka zanotowała ponad 58% wzrost i przy obecnych wskaźnikach P/E na pozoimie 117x oraz P/E forward na poziomie 95,5x zbliża się mocno do sfery mocnego przewartościowania. Utrzymanie tak wysokich wycen oczywiście jest możliwe pod warunkiem, że spółka nie tylko będzie publikować zapowiadane wysokie dynamiki poprawy wyników, ale przede wszystkim utrzyma tendencję pobijania rynkowych oczekiwań. Wraz z dynamicznie rosnącymi nadziejami, zmniejsza się też potencjalny margines błędu, co w obliczu ewentualnego pogorszenia wyników może stanowić mocną presję spadkową.
Tymoteusz Turski