Próba uspokojenia

Finałowa sesja tygodnia przyniosła skromne zmiany głównych indeksów. WIG20 spadł o 0,01 procent z licznikiem pokazującym niespełna 725 mln złotych, gdy indeks szerokiego rynku WIG stracił 0,12 procent przy obrocie zbliżonym do 846 mln złotych.

Publikacja: 25.10.2024 18:16

Próba uspokojenia

Foto: AdobeStock

Z perspektywy końca sesji widać, iż sprzedający szukali dziś swojej szansy, ale przy braku lokalnych zmiennych rynek został zmuszony do powielania ruchów giełd bazowych, gdzie końcówka tygodnia została zagrana w optymistycznym układzie sił i w kontekście pozycjonowania się graczy pod wyniki kwartalne amerykańskich gigantów technologicznych. Niezależnie od skromnej zmiany, sesja ustaliła wynik tygodnia dla WIG20 na -2,27 procent. Ostatni element zdaje się przesądzać o spadkowym charakterze października. Do końca miesiąca zostały ledwie cztery sesje, gdy w perspektywie miesięcznej indeks traci blisko 3,4 procent. Obraz słabości WIG20 uzupełnia najniższe w półrocznej fali spadkowej zamknięcie tygodnia. Równowagą dla tego obrazu staje się fakt, iż właściwie od połowy bieżącego tygodnia podaż nie ugrała wielu nowych treści.

Zarówno w środę, jak i w piątek indeks WIG20 dość konsekwentnie odbijał się od rejonu 2230-2225 pkt. i równie konsekwentnie wracał w rejon 2260-2250 pkt. Efektem jest wysłanie sygnału, iż rejon połamanego wsparcia stał się punktem, którego podaż nie potrafi wykorzystać do pchnięcia WIG20 w kolejną falę spadkową, a popyt do odebrania podaży sukcesu w postaci wybicia indeksu z konsolidacji nad 2260 pkt. Warto też odnotować, iż rejon 2260 pkt. jest właściwie grany od pierwszej połowy września. W efekcie czekanie na przesilenie w tym rejonie przeniosło się na kolejny tydzień.

Niestety, w następnym tygodniu wiele będzie zależało od zachowania giełd bazowych. W centrum uwagi będą raporty kwartalne spółek AMD, Alphabet (Google), Meta Platforms, Microsoft, Amazon, Apple i Intel. Na ostatniej prostej będzie też finał kampanii prezydenckiej przed wtorkowymi wyborami w USA. W tym układzie niewiele jest przestrzeni do szukania swojej ścieżki i należy zakładać, iż o nastrojach w Warszawie przesądzi postawa giełd bazowych.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
WIG20 ma za sobą trudny tydzień
Giełda
Wall Street rośnie przed wynikami gigantów technologicznych, krach na akcjach Capri, na GPW mocne PGE i Tauron
Giełda
WIG20 spogląda w kierunku 2200 pkt
Giełda
Korekta na giełdach się rozkręca
Giełda
Zamiast rekordów słabość rynku
Giełda
Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji