Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników

Wall Street rozpoczyna tydzień w byczym nastroju.

Publikacja: 14.10.2024 18:26

Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników

Foto: Stephanie Keith/Bloomberg

Obawy o wahające się nastroje inwestorów w związku z nikłą dynamiką gospodarczą w Chinach (niższe od oczekiwań CPI, PPI oraz bilans handlowy) zostały szybko wymazane przez entuzjazm na spółkach półprzewodnikowych (NVIDIA +2.3%, ASML: +3.25% , ARM: +5.6%, AMAT: +3.8%) i echo piątkowych wyników głównych amerykańskich banków. Indeksy za Atlantykiem odzwierciedlają wiarę w tzw. “miękkie lądowanie” amerykańskiej gospodarki, spędzając zgodnie poniedziałkową sesję na zielono: S&P500 sięga po nowy historyczny szczyt (5855; +0.65%), Nasdaq zyskuje 0.8%, a Dow Jones i indeks małych spółek Russell 2000 dodają po 0.4%.

Indeksom w USA nie ustępują giełdy europejskie. Na zielono niemiecki DAX (+0.7%), francuski CAC40 (+0.3%), brytyjski FTSE 100 (+0.45%), włoski FTSE MIB (+1.1%) czy hiszpański IBX35 (+1.1%).

Z trendu wyłamuje się za to GPW, notujące w większości straty. Indeks szerokiego rynku WIG osuwa się dzisiaj o 0.3%, obciążany głównie spółkami sektora nieruchomości, materiałów i energii. Wśród blue chipów najlepiej radzą sobie: JSW (JSW.PL: +2.36%), LPP (LPP.PL: +1.73%) oraz banki. Największym przegranym warszawskiej sesji jest za to Allegro (ALE.PL: -2%), które poinformowało o poszukiwaniu następcy CEO Roya Perticucci, planującego opuścić stanowisko w czerwcu 2025.

Francuski rząd ingeruje w negocjacje pomiędzy Sanofi (SAN.FR: +1.5%) a amerykańskim funduszem Clayton Dubilier & Rice (CD&R). Rozmowy dotyczące przejęcia 50% udziałów w jednej ze spółek (Opella) w portfolio francuskiego koncernu farmaceutycznego wywołały szybką reakcję po stronie francuskiego ministra ekonomii Antoine’a Armand, który zaapelował dzisiaj o ustalenie “precyzyjnych i nienaruszalnych warunków” transakcji. Szczególna uwaga po stronie francuskiego rządu wynika przede wszystkim z obaw o produkcję i dystrybucję popularnego leku Doliprane (paracetamol). Politycy różnych opcji domagają się podpisania umowy trójstronnej pomiędzy Sanofi, CD&R i rządem, w której zapewnione zostanie utrzymanie siedziby spółki oraz łańcuchów produkcji w granicach Francji. Opella jest jednym z liderów sektora consumer healthcare we Francji (sprzedaż w I poł. 2024 wzrosła o 9.6%), niemniej sprzedaż połowy udziałów ma ułatwić Sanofi rozwój kluczowych produktów firmy jak terapie chorób rzadkich czy nowotworów.

Coraz bardziej problematycznie prezentuje się sytuacja Boeinga (BA.US: -1%). Spółka będąca od dłuższego czasu synonimem biznesowych tarapatów dolewa oliwy do negatywnego sentymenty, zapowiadając redukcję zatrudnienia rzędu 10% (ok. 17 tys. pracowników). Cięcia są wymuszone trwającym strajkiem pracowników, który już wygenerował koszty w wysokości 5 mld dolarów. Poczynione w obliczu kryzysu operacyjnego zwolnienia mogą dodatkowo wydłużyć wymagające dużego nakładu pracowników prace nad Boeingiem 777, którego dostawy zostały po raz kolejny odroczone w czasie.

Giełda
Dwa lata od dołka bessy
Giełda
Na GPW emocje jak na... grzybach
Giełda
Rynek czeka na nowe impulsy
Giełda
Zielona przyszłość Żabki, czy przecena na debiucie?
Giełda
Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników
Giełda
WIG20 znów wykonał niewielki krok w tył