Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Po mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Publikacja: 01.10.2024 17:40

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Foto: Kobi Wolf/Bloomberg

Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).

W odwrocie są również indeksy europejskie. Niemiecki DAX traci 0.7%, francuski CAC40 notowany jest o 1% niżej, WIG20 cofa się o 0.4%, wyjątkiem jest natomiast brytyjski FTSE 100, który dodaje 0.5%.

Mieszane nastroje na giełdach nie przeszkadzają nowym inicjatywom na europejskim rynku technologii. STMicroelectronics ogłosiło współpracę z Qualcomem obejmującą opracowanie nowych rozwiązań z zakresu “internetu rzeczy” (Internet of Things; IoT), opartymi o sztuczną inteligencję. Włosko-francuski producent półprzewodników planuje zintegrować swój system mikrokontrolerów z opracowanymi przez Qualcoma technologiami bezprzewodowymi. Spółki planują wypuszczenie nowych, usprawnionych produktów na rynek w Q1 2025.

Współpracę ogłasza również TotalEnergies, który wraz z amerykańską spółką APA podjął finalną decyzję ws. projektu naftowego w Suriname. Planowany na 2028 projekt o wartości ok. 9,5 mld euro, zakłada stworzenie jednostki wydobywczej, składowej i przeładunkowej z przepustowością 220 tys. baryłek dziennie. 

Inwestycji z zakresu energetyki nie brakuje również na rodzimym rynku. Polenergia podpisała wraz z Equinor kontrakt na statki instalacyjne dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Projekt zakłada wyprodukowanie i instalacje 100 turbin wiatrowych o mocy 14.4 MW, które wg komunikatu spółki będą w stanie zasilić energią odnawialną 2 mln gospodarstw domowych.

Po tygodniach oczekiwania na rynek wypłynął prospekt IPO Żabki. Spółka celuje w cenę akcji w przedziale 20-20,5 zł, co przy założeniu emisji na poziomie 300 tys. przekłada się na ofertę w wysokości 6,45 mld zł. Planowany na 17 października debiut mógłby ożywić entuzjazm na warszawskiej giełdzie, której od dłuższego czasu brakuje bodźca do opuszczenia strefy konsolidacji, zaś samo IPO byłoby największym od 2020 roku.

Aleksander Jabłoński

Analityk Rynków Finansowych XTB

Giełda
Huśtawka nastrojów na GPW zakończona przeceną
Giełda
Analiza poranna – W oczekiwaniu na kolejne dane z USA
Giełda
Zapowiada się kolejne nerwowa sesja na GPW
Giełda
Warszawska giełda w czerwieni. Banki na celowniku sprzedających
Giełda
Indeksy w Warszawie w dół w ślad za resztą Europy
Giełda
Byczy koniec tygodnia i perypetie polskiego gamedevu