GPW pod presją z rynków europejskich

Wtorkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się spadkami głównych indeksów. WIG20 oddał 0,97 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG stracił 1,02 procent. Obrót był jednak skromny i w WIG20 ledwie zbliżył się do 762 mln złotych, gdy na całym rynku wyniósł niespełna 1,02 mld złotych.

Publikacja: 02.07.2024 18:14

GPW pod presją z rynków europejskich

Foto: Bloomberg

Oddech rynku był czytelnie negatywny i w WIG20 przeceniło się 14 spółek przy 6 rosnących. Na całym rynku zwyżki zanotowało ledwie 28 procent spółek przy 58 procent przecenionych i 14 procent bez zmiany ceny. Z perspektywy końca sesji widać, iż przeciwko popytowi grały dziś rynki europejskie, które operowały w kontekście stale obecnych obaw o wynik wyborów parlamentarnych we Francji oraz zwątpienia w ścieżkę obniżek ceny kredytu przez Europejski Bank Centralny po odczytach inflacji, zwłaszcza w usługach, która silnie odstawała od pozostałych segmentów poziomem 4,1 procent. Efektem były spadki akcji, co owocowało przeszło procentową stratą uważnie obserwowanego w Warszawie niemieckiego DAX-a.

W istocie, przez większą część sesji WIG20 silnie korelował z DAX-em, a przebiegi intra obu indeksów były niemal identyczne. Kontekstem technicznym najgorszej sesji WIG20 od połowy czerwca jest wzmocnienie wymowy ostatnich porażek byków w rejonie 2570 pkt. i odejście na południe z rejonu, gdzie wykres stawał do konfrontacji z oporem na 2600 pkt.

W praktyce pojawia się przestrzeń do korekty dwutygodniowej fali wzrostowej, ale nie ma wątpliwości, iż ważne wsparcia zalegają dopiero w rejonie 2384 pkt., gdzie technicznie zorientowani gracze mogą doszukać się dolnego ograniczenia konsolidacji, a alternatywnie linii domknięcia potencjalnej formacji podwójnego szczytu. Oczekując tak głębokiej przeceny warto mieć na uwadze fakt, iż licząc od dzisiejszego zamknięcia w rejonie 2528 pkt. domknięcie układu lub wybicie z konsolidacji dołem wymaga dalszego spadku WIG20 o blisko 6 procent, więc popyt ma wiele przestrzeni do skontrowania podaży.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Spadki na GPW. Niedźwiedzie nie zamierzają tanio sprzedawać skóry
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Giełda
Problemy producentów leków i powrót amerykańskiej gwiazdy
Giełda
Europa testuje wsparcia
Giełda
Pogorszenie nastrojów na rynkach. Na GPW znów czerwono
Giełda
Optymizm ulotnił się na finiszu sesji. WIG20 pod kreską
Giełda
Korekta przy szczytach