WIG20 zyskał wczoraj 1,9 proc. i znalazł się na podium najlepszych giełd w Europie. Obroty spadły wczoraj o 1,16 mld zł do 2,132 mld. Niemal 2 proc. wzrósł mWIG40, a sWIG80 dodał do puli 1,1 proc. DAX i CAC 40 zanotowały nieduże wzrosty. W USA niewielka przecena – S&P 500 stracił zaledwie 0,01 proc., gorzej wypadł Nasdaq Composite – minus 0,3 proc. (znów im lepiej tym gorzej?). Dzisiaj Nikkei poszedł w górę o zaledwie 0,01 proc. W Szanghaju po publikacji dobrych danych SCI traci 0,8 proc.
Rozwój sytuacji na świecie, realizacja zysków i przecena złotego zapowiadają raczej otwarcie sesji w Warszawie pod kreską.
Nadal z optymizmem
Arkadiusz Banaś, BM Alior Banku
Część poniedziałkowego optymizmu na warszawskim parkiecie przeniosła się także na sesję wtorkową. Nadal solidnie wzrastały spółki Skarbu Państwa, w tym także firmy z sektora energetycznego (subindeks WIG-energia wzrósł o 4,1%), a do zwyżek dołączyły także prywatne podmioty, takie jak Pepco (+6,8%) czy Dino (+4,8%). W centrum uwagi inwestorów zagranicznych były natomiast spływające dane makroekonomiczne oraz publikacje raportów finansowych spółek za III kw. Nastroje pogorszyły nieco wyższe od rynkowych oczekiwań odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (w kontekście „jastrzębich” wypowiedzi przedstawicieli Fedu, każde zaskoczenie in plus budzi obawy o możliwość kolejnej podwyżki stóp procentowych). Wyższe od oczekiwań okazały się także zaraportowane kwartalne zyski takich spółek jak Bank of America, Goldman Sachs czy Johnson & Johnson.
Perspektywy na dzisiejszą sesję pozostają neutralne. Powyborcza euforia nie może trwać w nieskończoność, a krajowy rynek, mocno skorelowany z rynkami bazowymi, musi wrócić do porządku i powoli dostosować się do globalnej sytuacji rynkowej, gdzie inwestorzy zachowują dużą dawkę ostrożności. W okolicach swoich kursów odniesienia pozostają wyceny kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy, a azjatyckie rynki wschodzące notują dziś niewielkie spadki. W centrum uwagi inwestorów będą kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych (dziś swoimi wynikami za III kwartał 2023 r. podzielą się m.in. Tesla, Netflix czy Morgan Stanley, a na polskim rynku Grupa Kęty). Dziś kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na podane już dane z Chin (mimo odczytów nieco lepszych od rynkowych oczekiwań, dane wciąż potwierdzają spowolnienie chińskiej gospodarki) oraz na publikowane w dalszej części dnia informacje nt. amerykańskiego rynku nieruchomości (m.in. wrześniowe odczyty rozpoczętych budów czy udzielonych pozwoleń). Inwestorzy niezmiennie obserwują także sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie – dziś do Izraela poleci prezydent USA Joe Biden.