Poniedziałkowy poranek przynosi jednak uspokojenie sytuacji i kosmetyczne odbicie notowań kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Na początku godzin handlu lekkie spadki dominują także na Starym Kontynencie. Niemiecki Dax schodzi poniżej 16000 pkt.

Jednym z czynników ciążących notowaniom ryzykownych aktywów są wciąż drożejące notowania ropy naftowej, która w przypadku odmiany WTI znajduje się powyżej 90 USD. Sytuacja podażowa cały czas się zacieśnia. To pogarsza perspektywy inflacji i oddala szanse na złagodzenie retoryki przez bankierów centralnych. W tym tygodniu oczywiście najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Fed, które nie powinno przynieść zmiany co do wysokości stóp procentowych, furtka do dalszych podwyżek zapewne będzie pozostawać otwarta.

Spółki technologiczne pozostają najbardziej wrażliwe na oczekiwania dotyczące dalszej ścieżki stóp procentowych. O ile na najbliższym posiedzeniu nie pójdą one w górę, to jednak ważne będą oczekiwania poszczególnych członków Komitetu wobec tego, jak będą kształtowały się stopy procentowe w kolejnych latach. Opublikowane zostaną bowiem najnowsze prognozy. Rynek w ostatnim czasie już znacząco obniżył szacunki wobec cięć w przyszłym roku. Obecna wycena zakłada ok 100 pb. Jeśli będzie dalej się zmniejszać, zaciąży to ryzykownym aktywom oraz wesprze dolara. Obok Fed w tym tygodniu decyzję podejmować będą także Bank Anglii oraz Bank Japonii.

Opublikowane w piątek dane dotyczące oczekiwań inflacyjnych w USA uległy istotnemu obniżeniu. Krótkoterminowe spadły do 3.1% z 3.5%, a długoterminowe do 2.7% z 3.0% r/r. To najniższe poziomy od blisko 2 lat. Dziś kalendarium makroekonomiczne nie należy do najciekawszych, a na rynku może być wyczuwalna atmosfera wyczekiwania przed posiedzeniem Fed. Po posiedzeniach banków centralnych uwaga rynków przeniesie się na publikowane w czwartek wstępne wskaźniki koniunktury gospodarczej PMI za wrzesień. Eurodolar pozostaje w pobliżu majowych minimów poniżej 1.07. Pokonanie ich powinno otworzyć drogę dalej na południe w kierunku 1.05.

US500.f; D1

US500.f; D1

Foto: BM mBank