Analiza poranna – Świat się kręci także bez Ameryki

W USA wczoraj sesji nie było, więc można wykorzystać tą okazję na spojrzenie w inny obszar. Przykładowo dzisiejsze dane wskazują na spowolnienie wzrostu w chińskim sektorze usług. Prywatny wskaźnik PMI dla aktywności usługowej w Chinach spadł do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy, osiągając w sierpniu wartość 51.8 pkt. w porównaniu do lipcowego poziomu 54.1 pkt. Mimo to, co jest tu pewnym pocieszeniem, wskaźnik ten pozostawał powyżej poziomu 50 przez osiem kolejnych miesięcy, co wskazuje na kontynuację ekspansji.

Publikacja: 05.09.2023 12:04

Analiza poranna – Świat się kręci także bez Ameryki

Foto: parkiet.com

Pojawiają się opinie, że chociaż wiele wiadomości dotyczących chińskiej gospodarki ma negatywny wydźwięk, istnieją pewne czynniki, które mogą przemawiać za inwestowaniem w tym kraju. Po pierwsze, chińskie akcje są obecnie stosunkowo tanie w porównaniu z rynkiem amerykańskim. Po drugie, choć rynek chiński obciążony jest swoim ryzykiem, to jego potencjał wzrasta wraz z osłabieniem dolara, które jest pozytywne dla rynków wschodzących.

Oczywiście angażowanie się na rynku w Chinach wiąże się z ryzykiem. Kryzys na rynku nieruchomości i związane z tym osłabienie gospodarki, wraz z napiętymi relacjami z USA, mogą odstraszać inwestorów. Ponadto polityczne decyzje ChRL, takie jak decyzja o zamknięciu prywatnego sektora edukacji czy restrykcyjne podejście do dużych firm technologicznych, zwiększają obawy inwestorów. Mimo wszystko, dla inwestorów o profilu kontrariańskim, chiński rynek może wydawać się atrakcyjny, choć angażowanie się na nim musi być połączone ze świadomością ryzyk.

Bank centralny Australii (The Reserve Bank of Australia - RBA) utrzymał dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Zaznaczył jednak, że może być konieczne, by ponownie zaostrzyć politykę pieniężną. W wyniku tej decyzji australijski dolar nieco się osłabił.

W najbliższych godzinach w Europy spodziewane są dane o aktywności sektora usług. Dostarczą informacji o gospodarce regionu przed zbliżającym się posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego (EBC), które ma mieć miejsce w przyszłym tygodniu. Prezes EBC, Christine Lagarde, zwracając uwagę na wahania cen spowodowane zmianami na rynkach pracy i energetycznym oraz niestabilnością geopolityczną, stwierdziła, że kluczowe dla banków centralnych będzie utrzymanie oczekiwań inflacyjnych na stałym poziomie. Aktualne oczekiwania rynkowe po serii słabych danych wskazują na brak podwyżki stóp procentowych w strefie euro.

Na rynkach akcji nadal nastroje się nie poprawiają. Cena kontraktu na niemiecki DAX się osuwa. Okolica 15850 pkt. przestaje być mocnym wsparciem, a zatem trzeba się liczyć z możliwością dalszego ruchu w dół, a w konsekwencji z testem w najbliższych dniach okolicy 15600 pkt. Te oczekiwania zostałyby podważone, gdyby cena wróciła nad poziom 16000 pkt.

DE30.f; D1

DE30.f; D1

Foto: BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów