Nie pracowała także duża część giełd azjatyckich. Dopiero od jutra można spodziewać się zatem większej zmienności. W porannych komentarzach eksperci zwracają uwagę m.in. na dobre zachowanie WIG20 w końcówce roku – indeks zyskał bowiem zarówno w ostatnim tygodniu ub.r. (0,66 proc.), gdy większość indeksów traciła, jak i w całym grudniu (3,2 proc.), w którym niektóre indeksy, jak Nasdaq, zanotowały nawet ponad 8 proc. strat. Czy to dobry prognostyk dla naszej giełdy na kolejne tygodnie?
Na głównych rynkach wciąż obchody Nowego Roku
Kamil Cisowski, DI Xelion
Kończąca rok sesja na globalnych rynkach akcji całkowicie wpisała się w ogólny obraz najgorszego od 14 lat 2022 r. Po jednodniowym odbiciu indeksy europejskie otworzyły się na minusach i do końca dnia systematycznie przesuwały się w dół. W najsilniejszym z głównych rynków Londynie skala przeceny sięgnęła 0,8% (FTSE100), a w najgorszym Paryżu 1,52% (CAC40). Tradycyjnie bardzo dobry dla giełd ostatni tydzień roku zakończył się tym samym w większości świata stratami, z istotnym wyjątkiem w postaci Hong Kongu i znacznie mniej ważnym z perspektywy globalnej, ale kluczowym dla polskich inwestorów, czyli Warszawie.
WIG20 spadł o 0,57%, sWIG80 o 0,32%, a mWIG40 nawet wzrósł o 0,63%. Obroty oczywiście nie były wysokie, 544 mln zł, ale sesja potwierdza, że dobry dla GPW okres wciąż trwa. Wprawdzie w głównym indeksie rosło tylko 6 spółek, a najsilniejszymi spośród nich były ważące niewiele JSW (+2,72%) i PGE (+1,18%), ale przeceny pozostałych były niezwykle umiarkowane. Najsłabsze Allegro spadło o 1,51%. Świetny dzień drugiego szeregu to przede wszystkim zasługa Bogdanki, której notowania rosły o 29,5% po informacjach o aneksowaniu wieloletnich umów na dostawy węgla energetycznego do Enei.
S&P500 spadło w piątek o 0,25%, a NASDAQ o 0,11%. Zaskakująco dobry okazał się odczyt Chicago PMI, które odnotowało potężnywzrost z 37,2 pkt. d 44,9 pkt. Bardzo słabo natomiast wyglądały sobotnie oficjalne dane PMI z Chin. PMI w przemyśle zanotowało największy spadek od lutego, korygując się z 48,0 pkt. do 47,0 pkt., odczyt dla usług był najniższym w tym roku (41,6 pkt. vs. 46,7 pkt. przed miesiącem).