Teraz sytuacja nie jest tak jednoznaczna, jednak lekka przewaga i inicjatywa w styczniu powinna pozostać po stronie optymistów.

Patrząc na wykresy WIG20 w miesięcznym i tygodniowym układzie, mamy utrzymujące się sygnały kupna, ale na dziennym od 23 listopada obowiązuje sygnał sprzedaży i dodatkowo w tym interwale tworzy się negatywna dywergencja. W przeciwieństwie do sytuacji z 20 października, gdy we wszystkich wspominanych interwałach oscylatory pozostawały wyprzedane, wzmacniając znacznie szanse kupujących, obecnie w horyzoncie końca roku będą znajdować się w neutralnej strefie. Tak więc pod względem technicznym lekką przewagę utrzymają byki.

Podobne wnioski płyną ze ścieżek predykcyjnych wynikających z historycznych analogii, które również wskazują na szanse uformowania lokalnego denka w okolicy przełomu roku i kontynuacji ruchu wzrostowego do początkowych dni lutego.

Natomiast pod względem czasowych szacunków kalendarza spiralnego Carolana „okienka” w horyzoncie do marca 2023 r. rozkładają się następująco: 26–29.12 (dwie daty), 2–7.01 (pięć dat), 27–28.01 (dwie daty), 1–4.02 (trzy daty), 13–18.02 (cztery daty), 22–26.02 (cztery daty). Największe szanse na uformowanie lokalnych szczytów lub dołków mają okna z największym nagromadzeniem dat w swoich ramach, jednak rozkład potencjalnych punktów zwrotnych pozostawię Państwa wyobraźni.