Większość indeksów notuje dziś wzrosty, a Wall Street świeci na zielono mimo wciąż żywych recesyjnych obaw i niepewnośći wokół rozwoju pandemii koronawirusa w Chinach. Odbicie na indeksach możemy uważać jako efekt wyprzedania oraz pośrednio odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy.

Byki wsparły dziś 'claimsy', liczba Amerykanów wypełniających wnioski o zasiłek dla bezrobotnych nieznacznie wzrosła w ujęciu tygodniowym i wyniosła 225 tys. w tygodniu zakończonym 24 grudnia, wobec 216 tys. poprzednio. Wnioski kontynuowane wzrosły do 1,71 mln z 1,672 mln poprzednio wobec oczekiwanego przez analityków 1,686 mln. Dane z rynku pracy są szczególnie intensywnie obserwowane przez giełdowych inwestorów, którzy wciąż mają nadzieję na ich pogorszenie, dzięki któremu Fed straciłby jeden z głównych argumentów do dalszych podwyżek stóp procentowych lub utrzymywania ich na restrykcyjnych poziomach zbyt długo. Z drugiej strony można dojść do wniosku, że kupujący jakby nie do końca kalkulowali ryzyko pogorszenia warunków gospodarczych ponieważ gwałtowny wzrost bezrobocia prawdopodobnie negatywnie odbiłby się na przychodach giełdowych spółek i skłonił analityków do obniżenia wycen, zatem oczekiwana słabość rynku pracy może okazać się tylko pozornie 'bycza' dla Wall Street.

W ostatnich dniach jednym z głównych giełdowych 'straszaków' jest sytuacja w Chinach, drugiej największej gospodarce świata. Inwestorzy obawiają się, że wejście w nowy rok odbywać się będzie przy akompaniamencie wracających restrykcji, które ledwo zostały ograniczone przez Państwo Środka powodując chwilowe odreagowanie. Pandemia w Chinach wciąż może się rozwijać, kilka krajów, w tym USA i Włochy, narzuciły już testy dla chińskich pasażerów. Chińskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ostrzegło przed rozprzestrzenianiem się Covid podczas okresu świątecznego choć nadmieniło, że liczba zachorowań na wirusa prawdopodobnie osiągnęła już szczyt w Pekinie, Tianjin i Chengdu. Niepewność dotycząca powrotu pandemii w Chinach przyćmiła nadzieje na ożywienie popytu na paliwa u największego na świecie importera ropy naftowej, co wywiera presję na ceny. Na fali dzisiejszego odreagowania do wzrostów próbują wrócić spółki z rynku ropy, Chevron, Exxon Mobil i Occidental Petroleium. Wzrost recesyjnych obaw możemy również dostrzec analizując indeks BDI (Baltic Dry Index) monitorujący ceny frachtu suchych towarów na 20 największych szlakach handlowych świata. Tworzony przez Freightos indeks otworzył się 26 grudnia z ponad 8% luką spadkową obrazując obawy wokół globalnego spowolnienia gospodarczego i wymiany handlowej. Gdy statki stoją w portach ceny frachtu spadają ponieważ utrzymywanie ich 'bez załadunku' jest kosztowne, co samo w sobie tworzy presję na obniżki. Odwrotna sytuacja ma miejsce gdy globalna koniunktura jest dobra, globalny handel kwitnie, a fracht odbywa się nieprzerwanie. Dalsze notowania indeksu poznamy dopiero po nowym roku jednak luka spadkowa po okresie świątecznym może zapowiadać, że obawy recesyjne zdominują giełdowe nastroje w I kw. 2023 roku.

Na Wall Street wzrosty indeksu NASDAQ nabierają tempa, benchmark znajduje się juz blisko 11 000 pkt i rośnie o 2,27%. Indeks S&P 500 zyskuje dziś 1,58% wobec byczych komentarzy analityków Morgan Stanley. Wzrosty na Blisko 1,02% wyżej notowany jest również Dow Jones. Lepszym nastrojom na amerykańskim parkiecie sprzyjają komentarze na temat Tesli analityków Morgan Stanley, którzy utrzymali byczą rekomendację wskazując na przewagi konkurencyjne firmy, stymulującą popyt ustawę Inflation Reduction Act oraz rosnący udział samochodów elektrycznych w globalnym rynku motoryzacyjnym. Świetną sesję notuje dziś WIG20, który zyskuje 1,57%. Nieco słabiej radzą sobie pozostałe europejskie indeksy m.in. DAX, który rośnie o 0,7% oraz FTSE zyskujący niespełna 0,25%.

Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB