Eryk Szmyd

Świąteczne nastroje osłabią dolara?

Choć wczorajsze dane PMI i ISM z usług Stanów Zjednoczonych przekroczyły prognozy rynkowe, na amerykańskim dolarze obserwujemy dziś spadki, a rentowności 10-letnich obligacji skarbowych oscylują wokół 4.21% wobec ponad 4.45%, niespełna dwa tygodnie temu.

Czarny Piątek rozczaruje detalistów?

Globalna gospodarka nie weszła w recesję, a konsumenci w ostatnich latach nie tylko w Polsce, ale również w Europie i Stanach Zjednoczonych okazali się zaskakująco odporni na inflację, zwiększając wydatki. Ich wzrost staje się jednak coraz bardziej selektywny, a potrzeba odbudowy oszczędności w połączeniu z niepewnością co do dalszej trajektorii inflacji, czy cen energii skłania miliony gospodarstw domowych do ostrożniejszego operowania budżetem oraz odbudowy oszczędności.

Świetne wyniki Nvidia. Czy hossa AI będzie trwać?

Wyniki Nvidia, choć okazały się rekordowe i kolejny zdmuchnęły oczekiwania Wall Street, nie przyniosły euforii na giełdzie. Akcje w pierwszej reakcji taniały prawie 5%, a godzinę po publikacji, po ustabilizowaniu się rynku znalazły się 2% niżej.

Eurodolar na drodze do parytetu?

Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%.

Bitcoin na szczytach. Czy stanie się cyfrowym złotem?

Kryptowaluty świętują, a powód trwającej hossy jest jasny. Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA, a Republikanie są bliscy przejęcia Kongresu. Kontrola nad Senatem i Izbą Reprezentantów może zapewnić bezproblemowe wdrażanie przepisów przyjaznych branży kryptowalut. Pozytywny przekaz, budowany wokół Bitcoina i branży blockchain był w końcu istotną częścią kampanii prezydenckiej Trumpa.

Bitcoin znów bije rekordy. Kryptowaluty na łasce wyborów w USA?

Rok 2024 należy do Bitcoina, a zainteresowanie inwestorów największą z kryptowalut znów rośnie, wraz ze wzrostem ceny.

Tesla pozytywnie zaskakuje. Akcje szybują w górę

Dzisiejszy raport Tesli daleki jest od ideału, ale z pewnością pokazał inwestorom jedno. Elon Musk zapewne staje na głowie, by firma uzyskała maksymalną, możliwą rentowność i nieźle mu to wychodzi.

Ryzyko deflacji w Chinach nadal żywe. Rozczarowujące dane inflacyjne z drugiej gospodarki świata

Poza kluczową publikacją danych CPI ze Stanów Zjednoczonych, której publikacja zaplanowana została na dzień jutrzejszy, globalne rynki finansowe czekały przede wszystkim na czerwcowe dane inflacyjne z Chin. Jak dotąd 'Państwo Środka' jest wyraźnym maruderem nie tylko na tle globalnych, ale przede wszystkim także lokalnych gospodarek, które na tle Chin radzą sobie co najmniej nieźle. W trakcie gdy benchmarki z Indii i Japonii są na historycznych szczytach, Hang Seng traci prawie 50% do rekordowych poziomów z 2018 roku.

Nvidia największą spółką świata. Powtórzy historię Cisco z bańki dot-com?

Nvidia stała się największą spółką notowaną na Wall Street i tym samym również najbardziej wartościową spółką na świecie. Wzrost z 2 do 3 bilionów dolarów kapitalizacji zajął jej tylko 96 dni.

Wspierany przez AI Nasdaq położy kres korekcie na WIG20?

Sesja giełdowa nad Wisłą przebiegała dziś w dobrych nastrojach, dopóki rynek nie zareagował wyprzedażą po danych o sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych. Ta, choć w pierwszej reakcji wsparła Nasdaq 100, ostatecznie została przez rynek akcji zignorowana.