W oczekiwaniu na dzisiejsze dane S&P 500 zyskał 1,4 proc., a Nasdaq Composite 1,3 proc. A te informacje to odczyty inflacji w USA, również bazowej. Rynki liczą, że wpłyną one na FOMC. Pamiętajmy, że piątkowe odczyty PPI były wyższe od oczekiwań.
Dziś poznamy też niemiecki ZEW.
Solidny wzrost
Arkadiusz Banaś, BM Alior Banku
Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się kosmetycznym spadkiem indeksu WIG20. Straty te zostały jednak szybko odrobione i już po godzinie notowań indeks blue chips sukcesywnie zmierzał na północ. Ostatecznie pierwsza sesja tygodnia na krajowym parkiecie przyniosła solidny, prawie 1,5% wzrost indeksu WIG20, przy podbiciu indeksu szerokiego rynku WIG o 1,2%. Nieco mniejsze wzrosty zaliczyły indeksy spółek o średniej i małej kapitalizacji. W ujęciu sektorowym dobrze poradziły sobie subindeksy sektora paliwowego (subindeks WIG-paliwa wzrósł o 2,3%) i gier (subindeks WIG-gry zwyżkował wczoraj o 1,9%). Na drugim biegunie znalazł się subindeks WIG-chemia (-0,5%), przede wszystkim za sprawą zniżkujących wczoraj walorów Ciech (-1,1%) i Grupy Azoty (-0,7%). W gronie blue chips pozytywnie wyróżniło się Allegro, które podczas pierwszej sesji tygodnia zyskało 3,3%. Około 3% zwyżki zaliczyły także walory JSW i mBanku, który odrabiał straty po wyjątkowo słabym poprzednim tygodniu. Wśród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, tylko 4 zakończyły sesję „pod kreską”. Liderami spadków zostały spółki Kruk i Pepco, które straciły po 1,4%.
Wzrost krajowego indeksu największych spółek wyróżniał się na tle indeksów europejskich rynków bazowych, na których wczoraj panowały umiarkowanie negatywne nastroje. Po 0,4% straciły niemiecki DAX, francuski CAC 40 i brytyjski FTSE. Wyjątkowo dobrze natomiast poradziła sobie wczoraj giełda turecka, której główny indeks XU100 zyskał 3,8%. Pozytywny nastrój panował także w Stanach Zjednoczonych, gdzie główne indeksy zaliczyły ponad 1,2% wzrosty. Amerykański rynek utrzymuje pozytywne nastawienie w oczekiwaniu na jutrzejszy odczyt inflacji CPI za listopad w USA. Konsensus rynkowy zakłada spadek dynamiki do 7,3% w ujęciu rok do roku wobec wcześniejszego odczytu na poziomie 7,7%. Odczyt ten będzie istotny w kontekście dalszych decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp procentowych.